IŞİD örgütünün hedefinde olan Iraklı ezidiler

1 /
IŞİD örgütünden önce haklarında 73 ferman çıkarılarak kökleri kurutulan ezidiler. Ezda'nın açılım ve çoğulu olan ezidi sözcüğü, ferman çıkaranların bilinçli harf tahribatı sonucu "yezidi" olarak dillendirilmiştir. Tam bir Yahudi eylemi ama maalesef ferman sahiplerinin din hanesinde kalın harflerle "müslüman" yazar.

Oysa tüm İbrani dinler bu dine hürmet etmeli ve müslümanlar "lekum dinikum ve'liye din- sizin dininiz size benim dinim bana" demesi gerekirdi ama işte teorik ile pratik çok uç.
Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün hedefinde olan Iraklı Yezidiler, nice can vermişlerdir memleketlerinde. topraklarını bırakıp uzaklara göçmüşler, çoğuda doğu'dan uzak batı'ya göçmüşlerdir.

yezidilerin Türkiye sayıları 5 binlerdedir. Irak'ta ise sayıları azalmadan 650 binlerdeydiler, gün gittikçe bu sayı azalmaktadır. Suriye'de ise 50 binlerdeydiler, oradanda çoğu göçmüştür batı'ya. Almanya'ya 60 binlerdeler. rusya'da 40 binlerde ve ermenistan'da 35 binlerde.

almanya yezidileri koruma politikalarını küçüklüğümden beri uygulamaktadır. daha doğrusu bu işe ciddi bir şekilde 90'larda girişmişlerdir. öncelikle devlete asylanten, yani immigrants olarak gelirler. sığınmacı olmalı türkçesi. burada belgelerini devlete verip sığınma talebinde bulunurlar. çevremde tanıdığım hiçbir sokakta kalmış yezidi yoktur. hepsinin güzel evleri ve iyi yetiştirilmiş çocukları vardır. aile eğitim konusunda da bayağı titizler. oturduğum her şehirde karşıma komşu olarak çıktılar. sadece bi ailenin veledi ablama kötü davrandı okulda, babamda zaten o zamanlar unutulmuş kürtçesi ile ayar vermişti çocuğa. *