iskandinav ülkeleri

1 /
başbakanlık koltuğunu kadınlara devretmiş ülkeler.

finlandiya'da sanna marin, danimarka'da Mette Frederiksen, isveç'te magdalena andersson, iskandinav sayılan izlanda'da Katrín Jakobsdóttir, geçtiğimiz aylarda koltuğu bir erkeğe vermiş norveç'te de Erna Solberg 2013-2021 arasında koltuktaymış.
geçen bir belgesel izliyorum. bir iskandinav ülkesinde mahalle pazarını gösteriyor. meyveler, sebzeler, korsika dan korseler, kolon dan kolonyalar, atletiko dan atletler falan. herneyse pazardan alış veriş yapan yerel halk kamera önünde geçiyor. la bir tanede mi çirkin kız olmaz !! hepsi bir melek. o da düşünün yerel halk pazarı. neyse ben bir şey demiyorum.
kur farkının paranın değeri ile ilgisi yoktur. Paranın değeri, emeğin değeriyle orantılıdır. Örneğin 2005 yılında tl'den altı sıfır atarken, paramız görece olarak bir milyon kat değerlendi, buna karşılık emeğimiz bir milyon kat değersizleşti. Yani esas olarak değerde bir değişim olmadı. Dedik ya, paranın değeri emeğe verilen değerle orantılıdır diye; işte emeğin değeri de insana verilen değerle orantılıdır. Parası, yani emeği, yani insanı değerli memlekette bir birim emekle elde edilen parayla, gelip senin ülkende üç birim emek satın alabiliyorsa, demektir ki; senin ülkenin parası değersiz, yani emeği, yani insanı değersizdir. Ben iskandinav ülkelerinden buraya nasıl geldim onu da bilmiyorum.
paraları bizim paradan daha değersiz olan ülkelerdir. geçen gün e-devlet üzerinden hgs ile alakalı birşeyler ararken gördüğüm döviz kurları butonuna basınca farkettiğim durum. fin markası bizim paradan çok ama çok az değerliymiş. hayreti mucip. hemen ekran görüntüsünü aldım ve ünlü ekonomistler mahfi eğilmez ile özgür demirtaş beylere sordum. cevap vermediler henüz. ekonomistler bu durumu nasıl açıklarlar acaba? bir tanıdık, bu ülkelerin bilerek para birimlerini düşük tuttuğunu, çünkü ihracatlarını bu şekilde çoğalttıklarını belirtti.


git
avrupa’nın öte bitim ucunda yerlerini berkitmiş, ataç özlüklerinin tüm ıssıları olarak baysak, önürme, uygunluk kıldacıları olmuş; en güzel utku olan baysal utkusunu kazanmaya anıklanmış ülkelerdir.