islami hassasiyet adı altında yapılan ilginç şeyler

1 /
genç nesil bilmez
eskiden dinciler üniversiteye gitmek isteyen çocuklarından cin çıkartmaya çalışırdı.
top oynayanı yurtlarda hortumla döverlerdi.
ingilizce şarkı dinleyene dinsiz adayı gözüyle bakarlardı
ve bunların hepsi dini hassasiyet hötöresi altında yapılırdı.
İlginç olan yapılanlar değil müslümanların dinlerini ilginç bulacak kadar dinsizleşmesidir.

Bundan 10 veya yirmi yıl sonra bu veya benzer başlığın altına cumaya gitmek, namaz kılmak, oruç tutmak yazılacak. Oraya doğru hızla gidiyoruz. Din denilen şey kuru bir inançtan ibaret kalacak bu gidişle.
Sokakta "niye açık giyindin" "niye alkol alıyorsun" "niye makyaj yapıyorsun" "niue karşı cins arkadaşınlasın" diye milletin üzerine yürümek. Bakın hassasiyetin bu çeşidini alim kesimde göremezsiniz. Daha çok yobaz kesimdedir bu hassasiyet. Hani şu kuranı duvarda süs niyetine tutan, ölüye arapçasından yasin okuyup kaldıran, kitapta ne anlatıldığından haberi dahi olmayan kesim.
Başörtü takmak ama cilbab giymemektir.

Halbuki her ikisi için de ayet var. Ne hikmetse cilbab ayetini kimse görmek istemez.

Ha bana sorarsan her iki hükmünde yorumlanması lazım zira aynı hüküm indiği dönemde nasıl oluyor da hür kadına ayrı, köle kadına ayrı uygulanıyor anlamadım. Kadın kadındır.
bir dine inandığı halde güçlünün güçsüzü ezmesine yardımcı olmak bana her daim tuhaf gelmiştir.

türkiye'de herkes patronların işçileri sömürdüğünü bilir ama işçiler haklarını aramaya kalksalar bir allahın kulu bile destek vermez. çünkü türk insanı hakkını arayan işçi topluluklarından amansız bir korku duyar, bunlara yüz verilirse ülkede dev bir anarşi doğacağını düşünür. bu sebeple inşaatlarda ölen işçilerle ilgilenmez, çalışanlarına asgari ücret denen komik tutardan fazlasını vermez, sigortayı eksik yatırır, sendikadan öcü gibi nefret eder ama bütün bunlara rağmen elhamdülillah müslümanım der.

hasan mezarcı denen deli bile bir şeylerin farkına varmış, "en büyük günah insanları asgari ücretle çalıştırarak sömürmektir" diyor. eğer inandığımız din daha adil bir dünya emrediyorsa parası olanın olmayanı ezmesini dert edinmek zorundayız. bunu elimizle çözebiliyorsak elimizle, elimizle çözemiyorsak dilimizle değiştireceğiz. eğer hz. muhammed (sav) sadece hikmetli hikayeler anlatıp, güncel sorunlara karşı "dua edelim allah hayırlısını göstersin" deyip etliye sütlüye karışmayan biri olsaydı peşine kimse takılmazdı.

o ne zaman ki toprağa gömülen kız çocuklarına bir dur dedi, köleleri azad etti, kabileler arası kan davalarını durdurdu, o zaman insanlar ona saygı duymaya başladılar. güçlünün güçsüzü ezmesine savaş açmayan bir din de dindarlık da olamaz.