ismet özel

1 /
Şiirinden gerisi angarya olan isim. sevicileri holigan gibi davranıyor ve bence özel Muhipleri cemiyetinde aylık buluşmalar düzenleyip birbirlerini gazlıyorlar. Şiirine eyvallah, fikirleri eyvah eyvah.
Mümkünse bazı şairler düşünmesin, fikir beyan etmesin. Sadece hissedip şiir yazsın. Teşekkürler.
Pek sevmediğim şair. kendi kafasında kurduğu bir dünyada islam'ı Türkçülüğe bağlayıp Türk deyip durur. Türkçülüğü esas tutup İslam'ı ona tabi edenler pek severler bu yüzden.
kendisi hakkında en çok paylaşım yapan insanlarının kendisi gibi haşin ve sert olmanın aksine birer romantik islamcı olmaları kadar beni az şey şaşırtır. yakın çevresini bilemem ama okurlarının yüzde doksanı kendisini yakından tanısalar "hassas kalpleri" kırılır. üzülürler. yapısal olarak parçalanırlar.

şair.
Bir İstanbul geleneği olarak her sene kar yağdığında gazeteler cenap şahabettin'in elhan-ı şita şiirini kar haberi olarak verirmiş. kar haberi bir metin olarak veriliyor ve bu metin bir şiir, mükemmel olay.
bu şiiri en iyi okuyan da şüphesiz ismet özel'dir. ismet özel'in seslendirdiği bu kıymetli eseri, bu karlı akşamda istanbullu hemşehrilerim ile paylaşmak isterim. buyrun kıymetli dostlarım:

">git
şiirlerinde bir tek sevmediğim özeliği var. kasık, döl ve sair kelimeleri çok sık kullanıyor olması. bu durum geniş kitlelere yayılımını engelleyen unsurlardan biridir. şiirleri içinde bu kelimeler soğuk duş etkisiyle okuyucuyu sarsıyor, bu doğrudur, fakat geniş kitlelere yayılımı fikrine olan merakı da artırabilir, toplumsal anlamda daha etkili olabilirdi.

ne yaptığının gayet farkında ve geniş kitlelerce anlaşılmanın basitleşme olduğu hissiyatında.

ben her türlü bu yönünü beğenmiyorum bir okuyucu olarak ki fikriyatı ile örtüşen bir hal de değil bu. eleştirdiği modernizmin tuzağına düşmüşlük bu yönüyle.
şu dünyada dönen dolabı az buçuk kavrayabilmiş uyanık bir müslüman. bir konuşmasında geçen ''gayrimüslimlerin çerçevesini çizdiği bir islamdan haberdarız. islamın aslını istiklal marşı gibi rafa kaldırmış durumdayız.'' ifadesi çok çarpıcı ve sarsıcı. üzerinde uzun uzun kafa yorulması gereken sözler bunlar.