israf

milli gelirimizin yüzde 10'una karşılık geliyor. yani 70 milyar dolar aşağı yukarı. peki afrika'nın açlık sorununa derman olacak para ne kadar? yuvarlak hesapla, 1,5 milyar dolar. yani israfımızın yüzde 3'ü israf değil de infak olsaydı, böyle bir sorundan bahsetmiyor olacaktık, varın dünya ortalamasını siz düşünün. daha da bir şey söylemiyorum.
devamını gör...
türkiye olarak artan imkanlar dahilinde sınıfta kalmaya başladığımız eylemdir. hastahaneler yurtlar, askeriye, lokanta vb. yemek dağıtan yerlerde hepinizde bildiği gibi kayda alınacak değerde israf yapmaktayız, türkiyede her gün milyonlarca ekmeğin ziyan olması gerçeğiyle karşı karşıyayız. peki ya nedenleri bunları bulmak lazım,
israfa sürükleyen gelenek görenekler mi ?
zayıflayan din yaşantıları mı ?
artan imkanların insanları sürüklediği müdanesizlik mi ?
düşünmek lazım.
devamını gör...
kabul edilemez bir hırsızlıktır. israfa konu olmayan birçok şeyde/israfa konu olan her şeyde başkalarının da mutlaka bir hakkı vardır. inanan insana yakışan, ölçülü olmaktır./haddi bilmektir.
devamını gör...
bütün ekonomistler sonsuz ihtiyaçları kıt kaynaklar ile karşılayabilmenin en uygun yolunu ararlar. bunun için, modern ekonomistlerin babası sayılan adam smith'ten beri batı'da bir çok teori geliştirilmiş, sürekli yeni tezler ileri sürülmüş ve fakat hala bütün iktisatçıların fikir birliğine vardıkları ortak bir yol bulunabilmiş değildir. aslında batı kaynaklı kapitalizm ve teorilerinin derdi hiçbir zaman bütün insanlık olmamış, sadece kendi milletlerinin ihtiyaçlarını yeryüzündeki bütün kaynakları göz önünde bulundurarak gidermenin yollarını araştırmışlardır. konumuz kapitalizm olmadığı için bu konu hakkında daha fazla ayrıntıya girmek istemiyorum. bu girizgahımın sebebi, şu an bütün milletlerin başındaki en büyük problemlerden birisi olan israfın iktisad temelli bir mefhum olduğunu sizlere hatırlatmaktır.

yaşanan bütün ekonomik problemlerin kaynağına indiğinizde mutlaka israfın çok önemli bir rolü olduğunu görürsünüz. israfı hem bireysel hem toplumsal hem de daha geniş bir alan olarak idari/yönetim düzlemde engelleyemediğiniz takdirde, ekonomik anlamda alınacak bütün tedbirlerin bir ayağı hep eksik kalacak ve dolayısıyla hiçbir zaman istenilen hedefe ulaşılamayacaktır. sadece şu zamanlarda yaşanan yunanistan kaynaklı avrupa krizine baktığınızda bile üretmekten çok harcamaya dayalı bir ekonomi anlayışının ne tür kötü sonuçlara yol açtığını görebilirsiniz.

dünya var oldukça yaşanacak her türlü soruna çözüm getirmeyi vadeden islam’ın buna karşı da muhakkak ki bir diyeceği vardır ve hem de güçlü bir şekilde vardır. kur’an hem cimriliği hem de müsrifliği zemmeder ama israfı yermesinin şiddeti ile cimriliğinki karşılaştırılamayacak kadar farklıdır. yüce Allah, isra suresi’nin 29. ayetinde her ikisini de kötülemiş ve “elini boynunda bağlanmış olarak kılma, büsbütün de açık tutma. sonra kınanır, hasret -pişmanlık- içinde kalakalırsın” buyurmuş ancak bu ayetten iki ayet öncesinde “saçıp-savuranlar, şeytanın kardeşleri olmuşlardır; şeytan ise rabbine karşı nankördür” diyerek israf edenleri çok şiddetli bir biçimde kötülemiştir.

yazının devamı için:

http://www.cogitosozluk.net...

devamını gör...
haydi hep birlikte ekmek kırıntılarını toplayalım,
aman az akıt suyu da öyle abdest al yavrum,
öbür odaya geçerken lambayı kapatmayı unutma heee,
doydun mu? daha fazlasını yiyeyim deme..
vs.. vs..
bunları zaten hepimiz biliyoruz, her zaman duyuyoruz...

ama şu an, yani günümüzde, bunlardan daha evla olan israfçılığı önleyecek şeyleri hatırlatayım mı sana??

dostum sen gençsin. sende en çok ne var? tabi ki enerji! zeka! yerinde duramamazlık! azim, hatta hırs! en önemlisi zaman! ve bir sürü şey daha...
bunları neden boşa harcıyorsun? sen asıl bunları dikkatli kullan..
farkında mısın, geçiyor günlerin ve sen hala daha faydalı bir şeyler yapmış değilsin belki de şu hayatında.
zamanın, enerjin, zekan.. çok daha az kaldığında mı harekete geçmeyi planlıyorsun?

e ne duruyorsun o zaman?
kararını ver, israfçı kişiliğini öldür. ondan kurtulduktan sonra bakarsın fazla suyla abdest almışsın almamışsın hesabı öteki kadar ağır olmaz..

bak bak... bak hala duruyor..
sana diyorum genç!!!

devamını gör...
hep para cinsinden olanına dikkat edilir. ama kimse zaman israfından bahsetmez. mesela interneti sözlükler, feysbuklar, tivitırlar için kullanmak byte israfı olduğu gibi aynı zamanda zaman israfıdır.
devamını gör...
yıllık 20 milyon ton buğday üreterek dünya sıralamasında 7. ülke olmuşuz. kişi başına 333 gr ile günlük ekmek tüketimi yüksek ülkelerdeniz. ülkemizde 200 gr' lık ekmeklerden günde 123 milyon adet üretilmekte. tüketilen ekmek sayısı ise 116,9 milyon. demek oluyor ki günde 6,1 milyon ekmek israf oluyor!!! yani günlük %5 israf...100 kg buğdaydan 75 kg ekmeklik un elde ediliyor. 1 kg undan 1,32 kg ekmek yapıldığına göre 1 kg ekmek için 0,75 kg un gerekiyor. 0,75 kg un da 1 kg buğdaydan elde edildiğine göre 1 kg buğday= 1 kg ekmek... buna göre bir günde 1228 ton, yılda 448,3 bin ton ekmek israf ediliyor. buğdayın tonu 500 tl kabul edilse (2009) yıllık israf edilen buğday 224,1 milyon tl' dir!!! bu değere imalatta oluşan katma değer de katılırsa yılık tutar 950,2 milyon tl olmaktadır!!! 1 yılda israf edilen ekmek bedeliyle 100 yataklı 60 hastane veya 32 derslikli 180 okul yaptırılabilir. her derslik 30 öğrencilik tekli sistem olsa 172800~=180 bin öğrenci eğitim görebilir demektir. şimdi; bir dilim kuru ekmeği gönül rahatlığıyla atabilir ya da çorbayla tüketebilirsiniz. seçim sizin. hesap ortada. kurtuluş savaşı sırasındaki sefalet ve şimdinin israfı... 100 yılda hakikaten çok ilerlemişiz(!)
(2009 yılı verileri kullanılmıştır. sanırım 2013 yılı pek de bundan aşağı kalmamıştır...)
devamını gör...
israfin kelime anlamini arkadasimiz yukarida anlatmis, okuyunca tuylerim diken diken oldu ve sokaklarda bunca evsiz insan varken bunca ac insan varken en buyuk gunahlardan birini isliyoruz. Allah affetsin bizi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.