israil

1 /
bae ile normalleşme adımlarını sıklaştırıp ekonomik tango yapmaya da başlamışlar. Netanyahu , bu anlaşmalar , diplomatik barışla ekonomik barışı birleştirecek ve yatırımlar israil ekonomisine milyarlar pompalayacak dediği kadar var. dansa hükmeden o malum.

mısırla 1979da, ürdünle 1994te barış anlaşması imzalamasına rağmen , bae nin aksine tel aviv yönetimiyle ticari, ekonomik gelişme kaydedemesi de hep kimya tutmayışından..

* *
yine oyundan tanıştığım bir arkadaş baya muhabbet ettik. İsrail Kudüs meselesi nedir ne değildir onların penceresinden baktım. çocuk haklı olarak Filistinin sürekli kendilerine saldırdığını İranın ha bire Filistine silah verdiğini falan söyledi. bizim açımızdan pkk neyse İsrail için Filistin oymuş. tabi bakış açısı her şeydir. beni şaşırtan olay çocuğun yaklaşımı. mesela ben yahudi doğdum ailem yahudi olduğu için çok saçma bu. Bir köpek olarak da doğabilirdim ve kimsenin umrunda olmazdım dedi. gördüğüm kadarıyla dünya genelinde din ve benzeri değerler korozyona uğramış durumda. pek çok insanın dinin istismar edildiği veya siyasetçiler tarafından kullanıldığıni düşünüyor. din dil ırk fark etmeksizin insanlar mutsuz. corona yüzünden insanların işsiz kaldığından, açlıgin arttığından İsrailin ekonimik olarak kötüye gittiğinden bahsetti. çok üzülüyorum birileri keyif sürerken bu kadar zor bir dünyada hayatta kalmaya çalışıyoruz. kimse kimsenin umrunda değil gibisinden cümleler kurdu. bize yabancı değil bunlar nedense. Müslümanlar bizi sevmiyor kendilerince haklılar ama benim suçum ne bak sen Müslümansin seninle çok iyi anlaşıyoruz neden insanlar anlaşmak yerine düşmanlık için mücadele ediyor anlamak güç diyor. cidden anlamak güç. konuşunca hepsi insan herkes insan aslında ama işin içine çıkar din siyaset girince çirkinlik ortaya çıkıyor.
İsrail ‘i Avrupalı yahudiler kurdu lakin şu an yönetenler Ortadoğulu yahudiler. Dolayısı ile kafa Arap kafası.

19. Ve 20. Yüzyıla kadar sadece para ile anılan yahudiler bu yüzyıllardan sonra Avrupa’da yahudilerin üniversitelere öğretim görevlisi olarak da alınmaya başlaması ile birlikte üniversitelere hücum ettiler.


Ve bu tarihten sonra dünya tarihine geçmiş çok büyük filozof, düşünce adamı, bilim adamı yetiştirdiler. Yani İsrail’i de bu kafalar kurdu ve yönlendirdi.

Fakat Ortadoğu kökenli yahudiler İsrail’de yönetimi ele geçirdiklerinden beri bir tane bile bilim adamı ya da filozof çıkartamadılar. Kafa araplaşıyor derken demek istediğim de bu idi. Ve bu Arap kafasından zulüm , barbarlık ve terörden başka bir şey de çıkmıyor.
--- alıntı ---

Hamas, İsrail ile gerginliği sona erdirmek için 'anlaşma' yaptı.

--- alıntı ---

Eğer bu anlaşmanın bir ucunda Türkiye varsa... Türkiye- israil yakınlaşması çok uzakta değil. Körfez ülkelerinin her tarafı oynadığı şu süreçte ve Yunanistan ‘ın önümüze resmen atıldığı denklemde Doğu Akdeniz’den çıkış için israil ile deniz anlaşması müzakerelerine başlanabilir.
etrafında ki satılmış arap liderler sayesinde her geçen gün güçlenen ülke. dün filistini yedi bugün suriye golan tepelerine çöktü yarın sıra başka yere gelir.
6 gün savaşlarında 4 tane birbirinden komik arap ülkesi israile yenildi. üstelik israil daha diş göstermeye başlamamıştı. o savaş israil sorununu bugünlere getirdi.
bugün bae-arabistan-mısır, israil ve abd nin sadece kullandığı ayakçılar işe yaramaları bitince çökerler.
israil müslümanlardan o kadar çok korkuyor ki dostu olmasına rağmen birleşik arap emirlikleri dahil ortadoğuda müslüman hiç bir ülkeye gelişmiş silah satılmasın istiyor. yakın zamanda gerçekleşecek israil-bae ve amerika toplantısını bae iptal ettiğini duyurmuş. sebebi ise netanyahu'nun f-35 uçakları için abd ile bae'nin anlaşma yapmasına karşı çıkması.

dostu bile olsa müslümanların güçlenmesini istemiyorlar. bae yöneticileri kukla olsa da arkada bir halk var gün gelir eline gücü alırsa bu silahların ellerinde olması israil'in işine gelmez.

Allah belanı versin israil ve bizi buna vesile kılsın. sonun bizim ellerimizden olsun.
lübnan sınırını vuran ülke. devlet demiyorum bakın ülke diyorum.

şimdi eskiden lübnanı vurduğunda israil, tabi o zaman eskiden çok hızlı islamcılar olarak bizler, soluğu leventte israil konsolosluğunda alır," hayber hayber ya yahud" sloganını atardık. sonra lubnan doğal olarak hizbullah suriye de ırakta karşımıza çıkınca, onlar bizi vurmak ile tehdit edince ancak daha öncesinde müslüman halka etmediklerini bırakmayınca, biz tepelerine bomba yağdırıp alayını parçik punçik atınca, aramızdaki o eski hikayenin sona erdiğini gördük. daha geçen gün filistin yönetimi hiç ortada bir şey de yok iken, çin hükümetinin uygurlar ve doğu türkistan üzerinde uyguladığı zalimliği, ülke politikası olarak gördüklerini ve çin i desteklediklerini açıkladılar. ermenilere olan desteklerini zaten biliyorduk. velhasıl kelam, düşmanın bile yahudisi makbul diyorum.
son 1 senedir türkiye'nin iyice yanlamaya başladığı ve karşılık gördüğü ülke. hükümetin gayriresmi yayın organı a haber'de israil'in başkentinin kudüs olarak gösterilmesi de bir tesadüf değil elbette. türkiye, yönetim kadrosundan gelen ihvancı-arapçı çizgisinin doğal neticesi olarak gördüğü islam aleminin liderliği idealinin hastalıklı ve kuruntulu bir fikirden ibaret olduğunu gördü. gördü derken diplomatik olarak gördü. zaten hariciyeyi de idare eden bu diplomatik akıldır. ihvancı kafa, başta arap ülkeleri olmak üzere tüm arap aleminin türkiye'ye düşman olmasına sebebiyet verdi. dolayısıyla türkiye her alanda yalnızlaştı ve kozları elinden alındı. özellikle suriye ve akdeniz meselesinde inisiyatif alabilmek için bir takım yeni ittifaklara gitmek gerekiyordu. tabi mevcut iktidar aklı genetik olarak yahudi düşmanı ve ihvancı olduğu için bu durumu hazmetmeleri zor olacaktır . zaten ilişkiler de şu anda karşılıklı peşrev şeklinde sürüyor. ilerleyen günlerde daha da gelişeceğini tahmin ediyorum. türkiye'de siyasal islamcılığın iktidardan ve bürokrasiden tamamen uzaklaşacağı vakitten itibaren ise israil'le yeniden stratejik işbirliği gündeme gelecek ve uygulanacaktır.