istanbul

1 /
gitme imkanı ya da alternatifi olanın 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminden sonra daha çok gündeme gelen "Büyük İstanbul depremi" ihtimali sebebiyle kaçıp kurtulmak istediği yer. Muhtemelen önümüzdeki kpss memur atamalarını da çok etkileyecek. Ülkenin en pahalı şehri olmasının üstüne bir de deprem riski eklenince taşı toprağı altın cazibesi ikinci plana atıldı. Kurulu düzeni olan insanlar için kolay bir şey değil bu şehri terk etmek ama özellikle memur kesim tayin hakkını kullanacaktır diye düşünüyorum.

Gelmeyin arkadaşlar, gitmek isteyen de gitsin. Belki bizim de kurtulma şansımız artar.
acil önlem alınmazsa büyük marmara depreminde hiçbir yardımın yetişemeyeceği, aslında teorik olarak da ulaşamayacağı şehir. kentsel dönüşümü mahalle mahalle 3-5 blokla yapmamak, komple tepelere taşınmak, deniz kenarını boşaltmak çok elzem.
Akrabalarımın kaçmak için çalışmalar yaptığı şehir.

Birisi bankacı deprem riski az olan bir il-ilçeye tayin için uğraşıyor. Başka bir akrabam da dünyaca ünlü bir otelde çalışıyor, istifa edip güvenli bir yere gitmek istiyor. Zaten aklı başında biri İstanbul'da yaşamaya cesaret etmez.
Acıyorum bu şehirde yaşayanlara.
Ciddi söylüyorum bunu.
Alt alta yan yana dizilmiş topraktan sudan ve insanlıktan uzak kim kime dum Duma bir hayat.
E usta sosyal imkanlar bilmem ne..
Sivaslı Konyalı Kastamonulu Rizeli doldurmuş kenti kendi kulturunu de taşımış multikulturel bir insan baraj gölü kurmuşlar.
Bakın işin doğasından söz etmek isterim.
Bir bina kuşların uçuş seviyesinden yüksekte ise o bina insan doğasına da aykırıdır. İnsanı insanliktan uzaklaştırır. Mekanik bir şey olursunuz.
İstanbul biyomekanik bir kütleye dönüşmüş durumda.
Bu kadar kalabalık haliyle sorumluluğu büyütüyor.
20 milyonuz diye övünüyor kimisi. Bak gerçekten övünüyor bununla. Kardeşim daracık alan içine insanlar gelip girmiş, bununla övünüyor.
Sokak arasında Allah esirgesin bir afet olsa geçecek yer yok. Hiç kimse kurulu düzeninden haliyle haklı olarak vazgeçmiyor. Bir de bunlar Avrupa'da yaşayıp geri gelmeyenlerle dalga geçiyor ki o da işin farklı bir yönü.
İstanbul'da yaşayıp da bahçemde bir tavuk besliyorum diyen kaç kişi vardır? Çok çok az değil mi?
İnsan doğasında bu kadar iç içe geçmiş ve bu kadar yükseklere çıkmış bir şehirde yaşamak yok.
Fantastik bir öykü gibi. Kademe kademe birbirinin üstünde büyümüş ve yerleşmiş bir şehir. Sokakları güneş ışığı görmeyen yerler var ya hu.
Bakın uzaklasabilme imkanı olan varsa bıraksın gitsin bu şehirden. Ciddi söylüyorum bunu.
Üç sene oldu galiba belki de dört. En son gelişimde aracımla terkederken nerenin İstanbul nerenin Kocaeli Sakarya izmit olduğunu bilemedim. Böylesi bir kent kent olmaktan çıkmıştır artık. Bu başka bir şey. Adını koyamıyorum.
Adını koyabildigim şey ise yasanmaz hale geldigidir.
5-10 milyon liraya 100 m2 ultra lüks mezarların satıldığı şehir.
inşallah yakın zamanda yapılan binalarda ciddi sıkıntı yoktur.
istanbul'da oturan kuzenim orası için çok katlı gecekondu şehri diyordu.
çünkü derme çatma yapılan çok çok yapı var.