istanbul

1 /
uzun zamandır pandemi derken çok fazla gidemediğim şehir. her sene iş gereği en azından 4-5 ziyaret olurdu. yaşamadan öyle bir iki gün olduğu zaman güzel geliyordu ama yaşandığı zaman pek mutlu olacağımı düşünemediğim şehir.
ilçe değiştirdiğinizde ülke değiştirmiş gibi hissettiren şehir.

kültür şoku yaşıyorum uzun mesafe kat edince, içinde doğup büyümüş olmamın etkisi sıffır.
istanbul son yirmi senede keko imparatorluğunun başkenti haline geldi.
kaçabilme imkanı olan hiç durmasın.
biz son kekoyu insan edene kadar hattı müdafaaya devam edeceğiz.
Kira fiyatları giriş kat ve çatı katı kapsayan daireler için bile en az 5 binlerde olan şehir. En dökük ve 26-30 yıllık apartman bile nasıl bu kadar pahalıya pazarlanabilir. O iğrenç yer tuvalet ve klozetlerin rengi bile kararmış. Duvarlar yıkık dökük, duvarlarda kararmalar mevcut ve bu evi kim kapıcı dairesi gibi o fiyata alır. Kapıcı dairesi diyorum ev var, ev var. İstanbul dışı kapıcı dairesi olupta yepyeni olan daireleri gördüm ve uzun süre yaşadım. Bu kadar çakal emlakçılar olamaz. İş dolayısıyla taşınan insanların iğrenç dairelere mecbur bırakacak kadar. Bazı daireler 3 bin ve altında bulunduğunda muhakkak bir kirli çıkığı vardır diye düşünüyor insan. Muhakkak vardır ve sonradan ortaya çıkınca itiraz edilemez. Anadolu yakası evleri gözümden düştünüz.
kaçmak için fırsat kolladığım şehir. nüfus yoğunluğu en az olan beldeyi araştırıyorum. ağbi yaşanmıyor artık. la hafta sonu bir yere gidemiyorsun. 4 m2 çimen bulan doblosunu yola çekip, üç şerit yolu 0.5 şeride düşürüp mangalını kuruyor. aralarında yürüyemiyorsun bile.
son birkaç yılda kendisini ziyaret etmeye dair en sevdiğim sebep ortadan kalkınca buluşma sıklığımızı seyrelttiğim şehir.
turşu suyu gibi uzaktan canın çekiyor ama fazla içince de mideni bulandırıyor.
Uzun zamandır gitmedim ve bir süredir nedense gitmek istiyor canım. Bu şehir özlenecek bir şehir mi ki?
Valla bilmiyorum ama ben Mudanya'dan Kabataş, sirkeci iskelelerine gelip akşamına yine aynı iskelede deniz kenarında çay içerken bursa feribotunu beklemeyi seviyordum.