istanbul depremi

1 /
ortalama fiyatı 2.5 milyon türk lirası (haber siteleri böyle diyor) olan konutların belki yüzde 70'ini yok edecek olan deprem.
ülke 10 seneden önce toparlanamaz.
bana kalırsa sanayiyi ticareti ekonomiyi her şeyi istanbul'a yığmak çok büyük hata.
deprem riski olsun veya olmasın, tek şehre bu kadar yığmak yanlış.
Size bir şey diyeyim mi? Dememe de lüzum yok da gerçi. Şayet böyle bir deprem meydana gelirse (allah korusun) beka sorunu beka beka diyorlar ya işte beka sorunu neymiş o gün ciddi ciddi görülecektir. Sakın bu depremi şu an hele de 17 ağustos'un yıl dönümünde düşünmeyin panik atak yaşarsınız. Düsünme mültecilerle ... yo yo kışın olursa bir de... düşünme. toplanma yerleri kalmadi düşünme... telefonlar kesik, internet yok ekmek, su ihtiyaçları...

Bakamazlar bu şehre. fişin çekildiği gün olur. Kokuşuruz. Herkes kaçmak isteyecektir telaşla yolların halini düşünme. Dükkanlar, ayakta kalan evler yagmalanacaktır düsünme. İstiklalimizi bile tamamen kaybetme tehlikesi yaşarız. Abartıyorum gibi geliyor belki... değil mi? Neyse...
git

Bunun artık kadercilikle alakası yok. Üstüne üstlük vebal, hem kendimiz için hem çevremiz, herkes için. Kim oturdugu 20-30yıllık binayı deprem güvenliği doğrultusunda kontrol ettirip güçlendirmesini yaptı? Kim yan binaların durumundan haberdar, kim sokağından haberdar, kim ilçesinden haberdar ve sorumlu? Bir ülke nüfusunca bir şehir içinde yaşıyoruz. Günlük rutinde bile efsane olaylar içinde hayat bir anda felç olurken bir deprem? Hatta Ufak bir sarsıntı hele? 30dakkalık bir yağmurla bile hayat duruyor, olağanüstü hal duruma geçer hale gelip yas durumuna giresimiz geliyor.
Görüntü şu:
git

Kutu gibi sıcacık 3+1 evlerimizde bir gerçeği bekliyoruz. Göz göre göre, bile isteye, farkındalığımızla bekliyoruz. Kadercilik değil, can malın yongası falan hiç değil hiiç. Şu pandemi sürecinde bile kendinden değil başkasından mesul olmayı bir nebze öğrendik. Ya deprem?

Olabilecek senaryo ihtimalleri ile birlikte deprem riskini azaltmak için geliştirilmiş stratejiler ve deprem sonrası müdahale çalışmaları kağıt üzerinde hazır. Tonlarca bilimsel yayınlar mevcut. Gerçekte bu kağıt üstündeki bilgisayar sistemiyle yapılan risk durum analizlerinin gerçeği yansıtmayacagını 99'da yalova depreminde öğrendim, gördüm. Kadercilik demek basit kalır. Bu bir tek benim kıyametim değil, başkalarının başıma açacağı kıyamet ve senaryoları. Ailemin, sevdiklerimin.. Her birey sorumlu. Gözlere gözlere sokmalı. Bu yapay zekadan çıkan sonuçlar yüzbinlerce ağır yaralı ve ölüden bahsediyor. Gerçeğin ise daha farklı olduğunu hepimiz biliyoruz. Gerçekleşecek şey şu görüntü altında toz duman olmak. Bitek deprem mi? Alt yapı sistemleri, patlayıcı, yanıcı, içme suyu, atık suyu, doğalgaz cart curt..
git

Yani kısaca sorumluyuz, sadece kendimizden ve kendi hanemizden değil.. Unutmak ise çözüm değil. Kendi elimizle sonumuzu hazırlamak, kuyumuzu kazmak. He vallaha.

git
bugün dahi düğmeye basılsa geç kaldığımızı düşündüğüm deprem.
istanbul'un avrupa yakası tuzla buz, anadolunun ise marmara denizine yakın kısmı heba olacak.

istanbul'un yarısı dümdüz olacak...

aklıma berlin'i ruslara düzgün halde vermemek kendi uçaklarıyla bombalatıp harabe hale getiren hitler geldi.
belki karşımızda ruslar yok ama daha kötüsü var, deprem.
geçenlerde sanırım süleyman soylu çok doğru bir cümle kurdu beklenen istanbul depremi ile ilgili.

(bkz: beka sorunu)

istanbul un en sıkışık yaşam alanlarına sahip olan sultangazi bölgesindeyim şu an. mevcut raporlar ve yer analizleri incelendiğinde bu bölgenin komple yıkılması çok muhtemel. sokaklar 2 araba geçebilecek genişlikte dahi değil. binaların bir tanesi yıkıldığında o sokağa girmek ya da çıkmak pek mümkün olmayacak.

99 senesinden önce deniz kumu ile yapılan binaları cimer e şikayet ettiğimizde ise kat sahiplerinin izni gerekiyor diyor. iş böyle olunca hakikaten ölümü bekliyor istanbul.
Göz göre göre ölümü bekliyoruz hepimiz. Kader deyip deyip can veren insanımıza dini bahane ederek inandırma. Kadere inanmak evvela imani müessese, baş gereklilik sen mi öğretiyorsun bana kader mevzusunu derler adama. İslamiyet size göreyse bak anlatayım İslamiyet içinde başka ne var!

Sebeplere yapışmak ve işi ehline emanet etmek. Demek ki mesele sadece kader değilmiş. Kontrol kalemini alırsın, elektrik geçirmez kıyafet giyersin, şalteri kapatırsın, su varsa etrafta taşırsın, açıkta kablo varsa bantlarsın sebeplere yapışıp sonra tamirat yaparsın. Zebellah gibi gidip elini sokarsan şaltere kömür olursan kader derken helvayı ağzına sokmayacaksın. Ona bahanecilik, dinin arkasına saklanma, sebeplerden kaçma, maliyetten kaçıp rantçını ihsan etme denir.

Şimdi nüfüs olmuş 21 milyon, sokak araları yok, otopark yok, toplanma alanı yok, kaçış 2 köprü üstünden, sahil yolu doldurma ilk depremde denize kayacak, e5 yahut tem de geçislerde 165 köprü var bir tanesi yola devrilse çıkış yok.

Binalar eski, bazıları tahta bir doğalgaz yangını çıksa fatih, Eyüp, Eminönü kalmaz bir de üstüne gelip bir tane daha tarihi yarım ada yapıp Avcılar ile Bahçelievler arasına bir ada daha oluşturursam bu 7 milyon kişiyi nasıl şehir dışına ulaştıracaksın, nasıl yemek barınma su vereceksin.

Milli mücadele derken dedikleri bu, olan olup sana kader diye yedirirlerken cesetlerini taşıtırken, cenazelerde kader diye ağla diye kullanılan islami söylem. Aslanım, koçum sağda solda islam sentezli yazılar yazmıyoruz diye bizi herhalde liberal solcu, ılık sanıyorlar hepimizi.

Al-i İmran Suresi, 145. ayet: Allah'ın izni olmaksızın hiçbir nefis için ölmek yoktur. O, süresi belirtilmiş bir yazıdır.

Bana gelip ahkam kesmesinler betonla!
5 10 yıllık süreçte olması öngörülen deprem. hükümetin belediyenin adam akıllı oturup kentsel dönüşüm başlatması lazım. yoksa oluşacak zararın altından kalkmak mümkün olmayacak. izmir malatya elazığ sadece ufak örnekler olur istanbul depreminin yanında. unutmayın ki bu illerin yardımını koşan da yine istanbul. istanbul un başına gelecek bir felaket allah korusun ama ülkeyi kaosa sürükleyebilir. sanayinin ekonominin kalbinin attığı yerden bahsediyoruz. izmir de 2 gün süren araç trafiğini istanbul için hayal edebiliyor musunuz? kağıthane üsküdar zeytinburnu nun ne hale gelebileceğini düşünebiliyor musunuz? deprem toplanma alanlarının yanında olan kocaman binaları görüyor musunuz?

depremden sonra oturup herkesi suçlayabiliriz. fakat gidenlerin dönüşü olmaz. kadere inanan insanların tedbire de azami ölçüde dikkat etmesi gerekir. Rabbim ülkeyi felaketten korusun ve yöneticilere de bu konuda basiret ihsan etsin inşallah.
az önce 1999 depremine ilişkin bir belgesel izledim. tek ve iki katlı binaların çoğunluğu sağlam; çok katlı binaların çoğunluğu yıkılmıştı izlediğim görüntülerde.