iyilikten maraz doğar

normal düşündüğünüz zaman bu söz size ters, mantıksız gelebilir. ancak sözün daha ince bir manası vardır. iyilik yapanları soğutmak için söylenmiş bir söz değildir.

-aşikar olarak yapılan iyiliğin insanı rahatsız etmesi normaldir. iyiliğin gizli yapılması efdaldir. apaçık gözler önünde yapılan iyilik insanı riyaya sürükleyebilir. maraz doğma sebeplerinden biri budur diyeim.
-iyilik yaptığınız kişi, bunu suistimal edebilir, nankörlük yapabilir veya iyiliğin sürekli hale gelmesini isteyebilir. yada "bana 100 lira vermeye gücü yetiyorken neden 10 lira verdi?" diyebilir.
yani bu durumda kalmamak için iyilik yapacağınız kişiyi seçmek için bir yöntem bulmalısınız. yada sizin iyilik yaptığınızı bile bilmemesi belki sizin için çok daha iyi olacaktır.
-iyilik yaptığınız kişi şeytanın vesvesesi ile " bayram değil seyran değil bu adam bana neden iyilik yaptı" deyip iyiliğin altındaki amacın ne olduğunu sorgular.

yada en basitinden şöyle diyeyim. iyi insan düşmanına bile iyilik eder. fakat bu yumuşak huylu davranış size geri tepebilir. düşman iyice üzerinize gelebilir.
devamını gör...
iş yerinde ufak tefek durumları düzeltmek isterken müdürüm söyledi bu sözü, belki doğru yanları vardır yanlış taraflarıda olabilir, zaten ikilemde yaşıyorum çoğu zaman, bir şey yapacağım zaman aklıma iki düşünce geliyor ikiside mantıklı ikiside akla yarar, sonra çık işin içinden.
devamını gör...
kibir şeytanın en sevdiği günahtır. iyilik yaparsın kibirden sayarlar şeytan kazanır, iyilik yapmazsın yine kibirden sayarlar yine şeytan kazanır yani şeytan için tam bir win-win durumu söz konusudur.
devamını gör...
doğmuştur tecrübeyle sabittir.siz insanları kırmak istemezsiniz kibarca geçiştirmeye çalışırsınıhttp://z.geçiştirirken tavizler verirsiniz yüz verirsiniz karşınızdaki hadsiz yüzü buldum astarını da ver diye tutturur.
devamını gör...
öyle anlar olur ki iyilik yapmaya tövbe edersin. işŸte öyle anlarda söylenen müthişŸ bir sözdür.

iyilik yap, kötülük bul anlamına da gelebilir.

mesela gidersin adama dersin ki bak üstad girin formata aykırı, ispiyonlayacam. gel sen şŸunu bir formata uydur da zayi olmasın girin, o adam yalandan bir tanım yazar size de lafı geçirir.

işŸte neymişŸ?

iyilikten maraz doğŸarmışŸ.

ben bugün bunu gördüm.


devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.