japonya

1 /
onlar da silahlanmaya karar verdiler. yeni dönem bütçelerinde, savunma için harcamaların gsmh'nin yüzde 2'sine kadar çıkarılmasını kabul etmişler. son zamanlarda, yeni füze teknolojileri ve modelleri ile haberleri çıkıyordu. ukrayna rusya savaşı'nın akıbetine göre, japonya ve rusya arasında bir kuril adaları tangosu görebiliriz.

git
dünyadaki en disiplinli ve kuralcı insanların yaşadığı ülke. ilk kez 2000 lerin başında gitmiştim, sonrasında 2-3 sene arayla iş icabı giderim. her gittiğimde geyik diye nitelenen onlarca hadiseye şahitlik etmişliğim vardır. Düşün ki; metroya en yoğun zamanda insanlar tek sıra olarak giriyorlar, veya yüzlerce insan yürüyen merdivenlerin başında 2 li sırada adım adım basamaklara çıkıyorlar ve sola ip gibi tek sıra diziliyorlar.

fakat globalleşme, internet ve sosyal medya ile tanışan yeni jenerasyonlar daha fazla asimile olmaya başladı. artık geceleri kimono ile fıtı fıtı yemeklere gelen kadınların sayıları azaldı. fakat yine de dünyanın en pahalı ve kalabalık şehri olan Tokyo'da, dünyanın en düzenli ve intizamlı halkını görebilirsiniz.

ölmeden önce yapılacaklar listesinde muhakkak japonya'yı görmeyi ekleyiniz.
23 kasım 2022 almanya japonya maçında, gelen 2-1 galibiyet sonrasında, japon halkı sokaklara dökülmüş. elbette dökülürken, dağılıp, dağıtmamışlar. kim zeycak joong bilir, Tokyo'nun dünyaca ünlü Shibuya Kavşağı varmış. kutlama için burada toplanmış insanlar. ancak yayaya yeşil yandığında yola atlayıp kutladıktan sonra, kırmızı yanar yanmaz yoldan çekilmişler.

git

ben haberin uydurmasyon olduğu kanaatindeyim. böyle saçmalık mı olur? bütün yolları kesmeleri en doğal hakları değil mi?
*
Meşruti Monarşi ile yönetilmektedir. Meşruti Monarşi ile yönetilen ülkeler bir şekilde daha gelişmiş oluyor.
Tabi Japonların çalışkan olması da büyük etken.
parası bu aralar gündemimizde sık sık yer buluyor. dolar karşısında yerle yeksan olan paramızın, aslında öyle kötü bir durumda olmadığını izbadlamak isteyen ekonomi uzmanları tarafından, 1 tl = 12 yen. aslında tl güjlü, sıkıntı dıj güjlerde, temalı yazılar nakşediliyor.