jimi hendrix

1.
amerikalı gitarist, şarkıcı, söz yazarı ve kültürel ikon.hendrix rock tarihinin en etkili müzisyenlerinden birisidir.ilk olarak ingiltere'de ün kazanan hendrix, 1967 yılında yapılan monterey pop festivali'nden sonra tüm dünyaca ünlü oldu . ayrıca ünlü woodstock festivali'nde headliner(assolist) oldu. hendrix nasıl gitar çalınacağını kendi başına öğrendi ve genellikle fender stratocaster kullandı.o sol elini kullanan bir gitarist olduğu için dizeleri tersten eklenmiş bir gitar kullannırdı. 2003 yılında rolling stone dergisi tarafından tüm zamanların en büyük gitaristi seçildi.

devamını gör...
ne söylesem eksik söylemek istediklerimi tam olarak söyleyemeyeceğim, lakin bir solo kaydını dinlerken "adam elektro ile orgazm yaşıyor lan." gibi hâlâ inanamadığım bir cümle kurmama neden olan 60 lar ve 70 ler'e boşuna hayranlık beslemediğimi kanıtlamak için öne sürdüğüm tezlerden biri. düşünsenize bu dünya'ya jimi hendrix gelmiş be daha ne?
devamını gör...
60ların aşmış gitar virtüözü.

bu adam hakkında söze neyle başlasam eksik kalır. erken gitmiştir, 27likler kulübündendir. zamanı olsaydı önce adamakıllı blues'a, sonra jazz'a ve sonunda da klasik hint müziğine geçip çığırlar açardı belki de. (1983 a merman i should turn to be)

monterey pop festivalinde gitar yakması hakkında "hepimiz sevdiğimiz şeyleri kurban ederiz. ben de gitarımı seviyorum." diyerek günümüzdeki özenti şovmenlerden ayrılır.

şunlar da benden olsun:


http://www.rollingstone.com...
devamını gör...
tahtını sallamak değil tahtını temizlemek bile imkansız gitaristtir. hem duygulu çalar hem hızlı çalar. garip bir yaratıktır yani. aslında onun sololarına ağlamayan insan yaratıktır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.