john maynard keynes

1929 yılında büyük buhran döneminde fikirleri söyledikleriyle çığır açan ingiliz iktisatçı.

ayrıca homoseksüel olan ingiliz iktisatçıdır. adam çok şey yaşamış bir de bunu deneyim diye homoseksüelliğide denemiş anlaşılan daha sonra beğenmemiş ve tekrar heteroseksüel olmuş, yada öyle görünmüş belkide biseksüeldir. ancak ne acı ki bu kadar büyük bir iktisatçı için girdiğim entry nin girizgahı adamın cinsel kimliği ile ilgiliydi bunu da benim sığ oluşuma verin. neyse sadete gelelim büyük adamdır, maliyeciler ve iktisatçılar sıkça kulaklarını çınlatır. kamu maliyesine ve makro iktisata kafayı çok yormuştur kendileri. benimsediği sistemlere keynesyen ekonomi denir. birde keynesyenler vardır ki şöyle bir özdeyiş vardır "keynes bile keynesyenci olmazdı" adamın fikirleri çok saptırılmış çok. hele kendisinin bir istihdam politikası vardır ki "çukur aç çukur kapa" diye evlere şenliktir. yalnız kendiside bu alemde çok saygı görür ve sevilir.
devamını gör...
ekonomi biliminin seyrini değiştiren adam. makro ekonomi denen olguyu o ortaya çıkarmıştır. o zaman değin bireyler ve ulusların ekonomik davranışları ile denk kabul ediliyordu. ayrıca müdaheleci ekonomi yönetimini öne sürmüş adam smith'in laissez faire mantığından görünmez elin herşeyi düzene koyacağı varsayımına büyük buhran örneğinde karşı çıkmıştır.
devamını gör...
acil yardım hemsiresi de diyebiliriz kendilerine, zira öncü ve asi gibi görünse de darbogaza giren kapitalizme suni teneffüs yollarını göstermeye çalısmıstır.
devamını gör...
dünya savaşları döneminin rasim ozan kütahyalısı desek yanlış olmaz herhalde. tek derdi o zamanlar ilgi çekmek olan bir iktisatçı gözüyle bakan nice insan da var zaten. en büyük tartışmaları friedrich august von hayek ile yaşamış bir ekonomisttir kendileri. kaptan logar bir cisim yaklaşıyor diyen o kısa boylu felaket tellahı gibi paris konferasında tüm yapılanlar daha nice savaşın habercisidir diyerek zaten palazlanmıştır.

keynesçilik dediğimiz unsur özel sektörün ağırlıklı olduğu ama devlet ve kamu sektörünün büyük role sahip olduğu bir karma ekonomiyi savunmak demek bir an gözümüzün önüne türkiye gelse keynesciyiz biz dememek teşbihte hata olur elbet. kriz zamanı devlet ülkeyi kalkındırır , işler yolunda iken faizler düşer özel sektör borçla yahut üretimle ülkeyi büyütür. her ne kadar bizim ülkemizde bazı ekonomistler bunun globalleşmenin sonucu olarak söylese de ben keynesciliğin temel argümanlarının globalleşmeye teşvik oluşturan bir yapı olduğunu düşünenlerdenim.

(bkz: kamu tercihi teorisi)

(bkz: anayasal iktisat)
devamını gör...
aynı zamanda gay olduğuda söylenir. bu yüzden parasalcılar (monetarizm) değişik ifadelerler keynes ve keynescilerle dalga geçerler. ama herşeye rağmen maliye politikasının paşasıdırr.
devamını gör...
john maynard keynes, (d. 5 haziran 1883, cambridge - ö. 21 nisan 1946 sussex, ingiltere) radikal düşünceleriyle ekonomide çığır açan britanyalı iktisatçıdır.

ekonomik durgunlukla mücadelede müdaheleci para ve maliye politikalarını savunmasıyla tanınır. bu düşünceleri daha sonra keynesci ekonomi akımı içinde biçimlenmiştir.temel politika önermesi talep yönlü makroekonomik poltikalardır.yatırımları faiz ve sermayenin marjinal etkinliği yardımıyla açıklamaktadır. ekonomi daima tam istihdam denge düzeyinde bulunmamaktadır.ekonomide eksik istihdam ve atıl kapasite vardır. ekonomideki işsilik gayri iradi işsizlik olarak adalandırılmaktadır.qqqqq

keynes'in en ünlü eseri 1936 yılında yayınlanmış olduğu, istihdamın, paranın ve faizin genel teorisi (the general theory of employment, ınterest and money) ya da kısa adıyla genel teori diye bilinen kitaptır. klasik istihdam teorisine karşı çıkmıştır. ı. dünya savaşı sonunda toplanan paris barış konferansı'na ingiltere hazinesi'ni temsilen katılmıştır.

savaş sonrasında danışmanlık ve gazetecilik yapan keynes, ıı. dünya savaşı yıllarından sonra 1944 yılında toplanan bretton woods konferansı'nda ingiliz heyeti'ne başkanlık yapmıştır. keynes, amerika birleşik devletleri tezlerine karşı ingiliz tezlerinin savunucusu olmuş ve konferansta kendi adı ile anılan, keynes planını sunmuştur.

liberal, sınırlı devlet anlayışından vazgeçilerek devletin ekonomiye müdahale etmesi gerektiğini söylemiştir. görüşleri uzun yıllar ekonomiyi etkilemiştir. 1970'lerde stagflasyon(durgunluk içinde görülen enflasyon) yaşanması sonucu keynes'in talep yönlü politikaları yetersiz kalmıştır.

devamını gör...
serbest piyasa ekonomisinin krize girdiğinde sarıldığı ilk teorisyendir.
ama her ne hikmetse serbest piyasa ekonomistleri kendisinden hiç hazzetmezler.
***
şöyle birşey de var. bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinlerci serbest piyasacılar ilk stagflasyon çıktığında keynesyen teori iflas etti diye sevinmişler ve ekonomideki iktidarı devralmışlardı. ancak keynes ilk stagflasyon zamanında yaşasaydı serbest piyasacılara güzel bir cevap verirdi diye düşünüyorum.
devamını gör...
1883'de doğmuş olan er kişidir. keynes, cambridge üniversitesi ekonomistlerinden bir baba ile başbakan kızı bir annenin çocuğuydu. çocukluğunu babasının otoriter yapısının etkileriyle geçirmiş.10 yaşına geldiğinde, cebir ve geometri dalında ustalaşmış,, 14 yaşındayken eton"da burs kazandı. o yıllarda, üstünde çalıştığı konularla ilgili 60"tan fazla ödül kazanmış..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.