jovano jovanke

1 /
Bağımlılık yapmakta. Bir dizi müziği ile dizinin senaryosunu bağdaştırmak her senaristin bu şekilde güzel beceremediği bir şeydir. Film sektöründe de bu böyledir. Müzik, ritim, beat hepsi sanatın işletmesinde bir faktör. Hoşuma giden şey Balkan ninnisi dizisinde hem başrolü kızın ismi şarkıdaki karakter ile eşleşiyor ve hikâyede yaşatılıyor. Kimse gelip yabancı damatla birleştirmesin. Türk Yunan hikâyesinin türk Makedon hikayesi ile arasında dünyalar var. Siz aşk meşki bı kenara bırakın o topraklarda günümüzde dahi dizideki anlatılan şeylerin siyaseti yapılır. Üsküp'te 3 önemli üniversite vardır. Biri Türklerin kurduğu, biri Ruslar tarafından sivilize edilen Makedon üniversitesi, biri de Arnavutların tercih ettiği bir üniversite. Makedonya Savaşı'ndan sonra dışlanan Arnavutların hayat şartları makedonlar kadar kolay olmamıştır. Okulları, yaşadıkları yerler diğerlerine nazaran 2. Sınıf seviyesinde olmuştur. isimlerini değiştirmişlerdir ve bu ayırım yüzünden asimile olanlar dahi vardır.
açıkçası şarkının hikayesine bakmadım, sözleri anlamam da mümkün değil diyordum fakat biraz dinleyince anlamaya başladım diyebilirim.

şarkı bir kelebeği ele alıyor. her şeyden habersiz, bir rüzgarın peşine takılıp diyar diyar gezen bir kelebeği. bu savruluş silsilesinde öyle bir diyara denk gelmiş ki, gezdiği hiçbir yerde bulunmayan hisler içerisinde bulmuş kendisini. vadesi dolana kadar da bu hisler içerisinde yaşamaya karar verip rüzgarın peşinde savruluşuna son verdiğinden filan bahsediyor. *

makedonya türküsü. bulgar sanatçı slavi trifonov’a ait olan aşağıdaki klip I. dünya savaşı’nda ölen bulgar askerlerine adanmıştır. bulgarlar ve makedonlar bu şarkıyı paylaşamazlarmış. biri bizim, biri bizim derlermiş.
dinleyek:

&t=173s
vardar'ın kıyısında oturuyorsun canım
beyaz keten ağartıyorsun
ve yükseklere bakıyorsun
canım benim jovano
ben seni bekliyorum oysa
eve gelmeni bekliyorum
ama sen gelmiyorsun
canım benim jovano
senin annen canım
bir türlü salmıyor seni
yanıma gelmeyesin diye hayatım
canım benim jovano

başka:
sesinin bu kadar hoş olduğuna inanamadığım şebnem sönmez'in de seslendirdiği cânım balkan türküsü. ne var bunda ağlayacak değil mi, ağlatıyor işte.
ekşi'de yazmışlar "hüngür hüngür ağlatan" türküler diye, gerçekten de öyle.

"jas te tebe te çekam, mori
a ti ne doagaş, dusho
srce moje..."

bir de gothart yorumu var ki favorim budur:

ah balkanlar; oynar idiyken de hüzünlüdür vatanım. canım.

bir balkan türküsüdür. kimin bilinmez, makedonlar ile bulgarlar ölümüne kapışır.

git