kıyametin büyük alameti

bana fetöcü dedi sanki?.. arkadaş yeni midir, bilmiyorum. karşıt görüşlü insanlara muhalefet noktasında böylesi ucuzluklara yelteniyorsa cidden ayıp! mübarek, illa bir şeyle itham edeceksen pkk'li falan de. fetöyü karıştırma!
devamını gör...
efendim ben caner taslaman'a putperest dedim, başlıkta mevcut. nedenini uzun uzadıya yazmak isterdim ama kitaplarımdan ve bilgisayarımdan oldukça uzağım. sadırdan konuşmaktan da pek haz etmem ama ihtiyaç hasıl olunca... putperest dememin nedeni... özellikle reformist kesimde görülen "rasyonel aklı" esas alıp, bağlı akılla faaliyeti (yani "istidlali aklı") es geçtikten sonra dini mevzularda 1400 yıllık müktesebatı bir kenara bırakmakla kalmayıp, devrin çarpık ahlak anlayışını esas almak kaydıyla -bir nevi- "akılla iman" etmeye çalışmaları ve bunu daha da ileri taşıyıp bir nevi putperestliğe dönüştürmeleri... malumdur ki, islamda esas olan "kalp ile tasdik, dil ile ikrar"dır. aklın buradaki hüviyeti ise bir "hesap memuru"ndan öteye geçemez. sadece kalp ile imandan sonra aklın iknası için bir dayanağa ihtiyaç duyulur. bu da ancak "nasslara" bağlı akıl ile -sahici manada- mümkün olur. aksi halde ezberci sistemin hadım ettiği rasyonel akılla iman etmek, ancak put imal etmek olur. özetle, iman kalptedir. geçenlerde izlediğim bir röportajda hristiyanlığa geçen biri "ben tanrının merhametli olması gerektiğini düşünüyorum. bu merhametli tanrıyı da hristiyanlıkta buldum" demişti. yani kafasındaki "tanrı profili"ne uygun bir din bulmak... bizimkilerin uğraştığı şey ise, akıllarına uymayan tanrıyı "reforme etmek"... umarım meramımı anlatabildim. şimdi sıra fetö bahsinde galiba?..
devamını gör...
az önce buraya saatler öncesinde yazdığım tanım silindi. sebep olarak şöyle bir ifade yer alıyor: "yazara hakaret / cahil ifadesinden dolayı. yoksa hadis inkarcısı demek hakaret değildir." şimdi tanımı tekrar gireceğim. kendime mi cahil demişim, yoksa bu yazara mı?.. el vicdan mübarekler!

Allah şahit, canım sıkılmasa, uykum kaçmış olmasa bu hadis inkarcısına cevap vermezdim. ben de pek akıllı sayılmam ya... neyse, öncelikle belirteyim ki, kur'an mealini baştan sona hiç okumadım. arapça okunduğu zaman büyük bir kısmını anlıyorum. tefsir falan da okudum ama hiç elime bir kur'an mealini alıp baştan sona hıfz etmedim. dini konularda yeterlilik iddiam olsa da, cahil sayılırım. yazar benim gibi kibar bir beyefendiyi engellediği için merak ettiğim hususu burada sormak durumundayım. yalnız, öncelikle belirteyim ki, yazar gerçek hayatta yanına kur'an mealini alıp benim yanımda iki rekat namazı "sadece kur'anı esas almak kaydıyla kılamaz!" bu iddiam dursun burada.

soruya geleyim... aslında çok çok basit. ama insan cahil olunca... "kur'ana göre namaz ister beş vakit olsun, ister üç... sorunun mevzusu değil. işte sabah, ikindi, yatsı... bu namazlar kaçar rekattir? kur'anda hangi ayette namazların kaç rekat olduğu geçer? hatta kur'anda rekat kavramı geçer mi? sonuçta tatbiki bir şeyden bahsediyoruz. kafamıza göre rekat belirleyecek değiliz ya..." yalnız soru, vatan-ı asli durumu için mevzu bahis. seferilik durumunu sormuyorum. cevap için şimdiden teşekkürler. Allah razı olsun.
devamını gör...
sorulan soruların cevaplarını ilgili konu başlığında açık açık yazan yazar.
eklediği alıntıları ve yazdığı tanımlarım akılla okunması durumunda gerekli cevaplar mevcuttur.
bilale anlatır gibi tek tek anlatmaya kaltığımda kendi işlerimi ve ibadetimi aksatıyorum.
aklıyla okuyan tanımları takıldığı bir yer varsa sorabilir.

özellikle kuranda secdenin tarifi var mı sorusuna cevap verdikten sonra kendi kafasına göre soru kapsamında kıvırma yapanlar da dahil.

zira bu sorular okuduğunuz şeyh mürid kitapları kadar kuran okumadığınızı gösteriyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.