kabe'nin metaverse'e taşınması

1 /
Yok artık ya.
Millet delirmiş.
Akın akın bi sanal dünyanın peşine düşmüş millet, çölde susuz kalmış insan açlığıyla taş atmadan kolum yorulmadan zengin olayım hulyasında. Taksiye biniyorum, şoför bile bundan bahsediyor. Asgari geçinen adamın bile dilinde bu sanal paralar, sanal mecralar. Bu naaıl akıldır. hacerülesved'e dokunma gerçeğinde çok zor, burada da aynı zorlukta mı olur. Bundan da para toplayacaklar değil mi, böyle çalışıyor. Nolur gerçek değil diyin. Soludugumuz havayı bize geri satacaklar artık.
Suudi Arabistan da metaverse dünyasına girdi. Suudi Arabistan, Kabe ve hac mekanlarının simülasyonunu sanal aleme taşıdı.

Metaverse dünyası tüm dünyada karşılık bulmaya devam ediyor. Ülkeler metaverse için çalışmalarını art arda açıklıyor. Son olarak da Suudi Arabistan, Müslümanların Kabe üzerindeki 'Hacerülesved' taşını sanal olarak ziyaret etmelerini sağlayan bir Metaverse girişimi başlattı. Müslümanların bu taşı ziyaret etmesi, "Sanal Hacerülesved" adı verilen bir teknoloji girişimiyle metaverse evrenine taşındı. Bu sayede ziyaret, sanal ortamda mümkün hale geliyor.

Kâbe'nin baş imamı olan Abdurrahman Sudeysi'nin geçen ay açılışını yaptığı sanal ziyaret girişimi, Ümmü'l-Kurra Üniversitesi'yle Sergiler ve Müze İşleri İdaresi'nin ortak projesiydi. Sudeysi, Mekke ve Medine camilerinin çok sayıda tarihi ve İslami miras içerdiğini ve bunun herkes için dijitalleştirilmesi gerektiğini söyledi.


git