kadın olmanın avantajları

1 /
x kromozomuyla taşınan hastalıklar söz konusu ise hastalığın sadece taşıyıcısı olabilmeleri.

biliyorsunuz ki sırf y kromozomuyla taşınan hastalıklar olduğu gibi tek x kromozomu sebepli taşıdığı anda belirti bulgu veren hastalıklar erkeklerde çok daha sık görülür.

çok mu çok bilimseliz...
Dönüştürebilme ve üretebilme becerisi. Kadınlar doğuştan annelik duygusu taşıdıkları için mi bilemiyorum ama her duruma kolayca adapte olup kendi lehine çevirebiliyor. Oysa erkekler bir noktadan sonra mavi ekran veriyor. Doğada da dişiler hem kendisine hem çocuğuna "bakma" sorumluluğuyla çözümleri çok daha kolay buluyorlar.
1- sakal traşı olmamak. Allah'ım her 3-4 günde bir o traşı olma zorunluluğu var ya illallah ettiriyor insanı. bazen insanın hiç bir şey yapası, ha bu koltuktan kalkası bile gelmez ama o halde traş olma mecburiyeti vardır. yarın işe/okula gidilecek, temiz olmak lazım.
2- saçların dökülmemesi. herkes için geçerli değil ama çoğu kadın için geçerli bu ve saç dökülmesi erkeklerin özgüvenini müthiş hırpalayan bir şeydir. "ama ektiriliyo onlar" demeyin, 10 metreden belli oluyo ektirenler.
3- sürekli aile geçindirme yükünü erkeğin çekmesi. bekarken baba evine, evliyken kendi evine devamlı para bulmaya "zorunlu" olmamak. gerçi bundan şikayet etmek pek de haklı bir durum değil birinin dışarıdan eve para getirmesi lazım ve o iş için de en uygun kişi genel kabule göre erkekler. velakin ekonomi iyi değilken bu yükümlülük er kişi için bir zulme dönüşebiliyor.
Kadın veya erkek her iki cinsinde kendini üstün gördüğü bir avantajı vardır illaki, ama kendi üstün olduğu avantajlarını bir birine üstünlük sergileyerek baskı kurarak göstermemektir en güzelide iki cinsin her ne koşulda olursa olsun her zaman bir birini tamamlamasıdır en güzel avantaj diye düşünüyorum.
Dezavantaj gibi görünen her ne varsa bulunduğumuz asırla ve toplum düzenindeki geri dönülmesi imkansız bir çürümeyle alakalı, kadın olmakla değil.
Halife-i arzı doğurabilmek ne demek en basiti. Böyle şerefli bir göreve muvazzaf olmak inanılmaz değil de nedir.

Kalbimizin hakikate erkeklere göre daha açık olması, ihlasa daha çabuk ulaşabiliyor olmamız yine başlıca avantajlardan birisi. Onlar yaratılışlarındaki kahramanlık hasebiyle dışa/dış dünyaya daha kolay adapte olabilirken bizler ise bize fıtri olarak yüklenen o çekingenlikle içe doğru daha kolay yöneliyoruz ve ilerliyoruz.

Ve işimize gelmeyecek belki ama, kadın düzelirse her şey düzeliyor. Nitekim ilk kadının bozulup da her şeyin bozulduğu gibi. Tarihte iki meselede de bir ton örnek var. Öyle önemli bir vasfımız var öyle bir avantaj bu İşte ama farkında değiliz.

Hatalar hataları doğurdu ancak ilk hatanın kadın kaynaklı olduğunu düşünüyorum her zaman. Zira erkek yine dış dünyanın zorluklarıyla mücadele ederken, bizim ondan bir kadın tefekkürü/hassasiyeti/o tarzda bir kulluk beklememiz abesle iştigal olur. İmkansız. Ancak kadınlar için böyle değildi, Eğer Sokaklara dökülmeseydik. kendimize fazla dayanarak saygısızlaşmasaydık, çalışma hayatındaki dengeleri bozmasaydık... Neyse bu hamur çok su götürür, ince meseleler ve ne desem eksik kalacağından hemcinslerim tarafından yanlış anlaşılmaya müsait bir konu.

Şunu söyleyebilirim ki; Bize saadet vaad etmeyi sözde görev edinen o cereyanlar, erkeğin tahakkümünden kadını kurtarmayı hedef kılıp, para ile modayla, ekonomik özgürlük ile bize bir sürü sözde avantaj sunacaklarını iddia ettiler. Sonucunda ise kadın ile erkek arasında o esaslı, kuvvetli, ebedî hayatı da içi­ne alacak bağı bozdular. Halbuki Biri, diğeri olmadan meşru manada huzura erişemezdi.

Domino etkisiyle avantaj olan her şey bir avantajsızlığa dönüşüverdi işte kısaca. Yine de hakiki manada bir kulluğa niyet ederek bu avantajlar tekrar yakalanabilir. zor olsa da imkansız değil.
Kurgulayabilme becerisi. Tabi bu kafada kurmayla güvensiz , baskıcı, nefes aldırmayan, şüpheci görünebilirsiniz.
Öte yandan odağınız başka ise fikirlere yön verir harmanlar ortaya bir yapıt çıkarabilirseniz, takdir edilirsiniz. Hangi özelliği nasıl kullandığınız mühim.
İkinciyi yapabilen kadınlar az ve evet birinciye göre hayli avantajlılar.
Kibar, nazik, Nahif gibi özelliklerin atfedilmesini ben bir avantaj olarak görmüyorum, zira bu özellikler insana özgü özelliklerdir. Kur'an ve sünnetin bazı avantajları var ama bunlar tüm kadınları kapsamıyor.
* Kadınlara uzaktan çalışma izni verilir neden? Evde çocuğa bakma yükümlülüğü salt kadına ait olduğu düşüncesinden dolay.
* Özel sektorde işe işten çıkarılan kadınlar olur. İşe alımlarda ise hamileligi bile sorgulanır. Kadın çalışmasın diyenlere ben birşey demiyorum. Kendi görüşleri.
* Kıyafetinden dolayı yargılanan ötelenen kadındır. Başörtüsü hep siyasi malzemedir, mini etek giyen kötüdür algısı.
* Yardıma ihtiyacı olmadığı halde birilerinden yardım etme çabası, bu rahatsız edici bir durum.
* Nahiflik meselesine girmiyorum bile, bu yaşantımda direk bir dezavantaj olan bir durum.


Düşünüyorum düşünüyorum avantaj bulamıyorum.