kadınların çalışmasına karşı olmak

1 /
doğal bir yaşamın tercihi şeklinde ve bu bağlamda tabii ki erkeğin de çalışmasına karşı olmak, ücret kavramına bütünüyle karşı çıkmak, işveren-işçi ilişkisini tanımamak, kendi emeğiyle ekip biçip onunla yaşamını sürdürmekse, ütopik bulmakla beraber anlayabileceğim bir muhalif duruştur.

onun dışında yalnızca kadının çalışmasına karşı çıkmak diye bir düşünceye bu devirde sahip olana bir izahat yapmak gereği duymuyorum.

iyiliğini düşünmekmiş. arkadaşım cinsiyetinden bağımsız olarak söylüyorum; bir insan başka bir insanın iyiliğini düşünemez. iyiliğini düşündüğü için onun edimleri hakkında yorum yapamaz. kimse bir başkasının iyiliğini düşünerek onun yaşam şeklini yorumlayamaz. herkes ancak ve en iyi şekilde kendi iyiliğini düşünür. ötesi üstten bakmaktır. ötesi kibirdir. kendi iyiliğinizi düşünün. bunu düşünürken de herkesin kendi iyiliğini en iyi kendisi düşünebileceğini aklınızdan çıkarmayın.
çevrenin güvensizliğinden yakınıp kadının çalışma hakkını kısıtlamanın çözüm yolu olduğunu düşünmek biraz şey.. Bunu bir de din ile desteklemek de biraz şey.. çünkü Hz. Hatice validemiz kervanı olan çok güçlü bir ticaret kadınıydı. Kaldı ki hiç bir anne, eş evini ihmal etmek istemez ve etmemeli. o ayrı bir konu, konuşulur.
Bir de elimde olmadan olaya matematiksel ve mühendislik açısından bakmadan edemiyorum.
Eldeki kaynakları kullanarak insan hayatını kolaylaştırma mantığıyla yaklaştığım zaman afaki erişkin nüfusun yüzde ellisinin kadın olduğunu düşünürsek yüzde elli iş gücü kaybı (belirli yan etkilerle düşer bu oran ama worst case belirleyici etmendir. tamamını aldım o yüzden )

Yahu nerede bu feminhitler? "Kadınların çalışmasına karşı olmak" değil de "kadınların evinin dışında çalışmasına" karşı olmak desek daha doğru olur gibi.
Ben 5-6 yaşındayken annem başlamıştı çalışmaya. Çalışmak zorunda kalmıştı. İş yerinde Her süpürge açtığında ağlardı. Hala da ağlar. Yanına oturduğumuzda başımızı koklar, gözleri dolar. "ben çocuklarıma hiç doyamadım" der. gerçekten de doyamamıştır en büyüğü 7-8 yaşında olan 3 çocuğu allah'a emanet edip giderdi. Aile apartmanında yaşamamıza rağmen halam, babaannem ve amcamın pek faydaları olmazdı. Köstek olmasınlar da destek olmasını beklemeyiz. Komşuların daha fazla desteği olmuştur bize. Neyse konu dağıtmayım. Annem çalışmaya başladığından beri evde bilgisayarımız var. Dışarı çıkmayalım, kötüye bulaşmayalım diye biz küçük yaslardayken almışlar. Annemin ağlamalarını çocuklarına düşkünlüğünü görüp kadınlara bu zulmü yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Bir çocuk için en önemli varlık annedir. Bir anne içinse en önemli varlık evladı, yavrusudur. Kadınlar zaten yemeğidir bulaşığıdır çalışıyor. Ayrıca evden yapabileceği bir çok farklı iş de vardır. Pasta yapma, süs yapma gibi bir iş yapan kuzenim var ona yazan araplara ben yazıyorum. Kadın günde neredeyse 10 bin TL'lik iş alıyor. Durumları hiç iyi değilken kadın ev aldı, altına jipini aldı. Maşallah deyin.*

Edit: yok abi düşünmeyeceksin kadını. Bak iyiliklerini düşünüyoruz anneye yazık diyoruz yok anlayana sivrisinek saz, anlamayana Neşet Ertaş dinlet az.
evvelen kadın elinin gerekli olduğu konularda -nedir efenim onlar; doktor, hemşire, vs- kadınlar tabikide çalışsın

ama bu nedir, kadın tabiki de çalışacak, boşuna mi okudu, ayaklarının üzerinde dursun.. kabilinden laflar aslinda ist sozlesmesinden daha tehlikeli.

yani daha evlenmeden boşanmayı hesaplıyor, böyle bir hesapciligi allah'ta sevmez, hem o bize birbirimizin örtüsü olduğumuzu buyurmuyor mu? yani birbirimizin eksikliklerini tamamlıyoruz. ben evde çocuğa bakamam, o da gidip elin işinde çalışamaz. herkese sabahtan akşama buyrun beyfendi, iyi günler beyfendi deyip, kocasına çemkiren tiplerden olmaması için, çalışmasin diyenlerdenim.
bence ev işi de bir iş. insanların hayalleri vardır ancak çalışarak ulaşılabilecek bunu anlarım ama kendisi mühendis mimar doktor oldu diye ev hanımını köyde inek sağan pestil yapan kadınları aşağı görenleri anlayamam. dünyanın en zor işi bir insanı geliştirmek ona şekil vermek çocuğunu en iyi şekilde yetiştiren anne en kutsal işi yapan insandır benim gözümde.
2021'de bunu tartışmak ilginç değil mi?
herkesin kendi tercihidir. çalışan çalışır çalışmayan çalışmaz. çalışmasını istemeyen erkek, çalışmayan kız bakar. çalışmasını isteyen erkek de çalışan kız baksın.
duruma şöyle bir açıklık getirmek istiyorum. bizim anadolu kültüründe kadının çalışması her zaman varken, batı toplumlarında kadınların tarlada çalışması da pek hoş karşılanmadığı gibi bir izlenimim oldu. izlenim diyorum, çünkü izlediğim yabancı dizilerde de tarlada değil genelde ev içi işlerde çalışıyorlar. ya da hekimler genelde erkek oluyor. bizdeki gibi kocakarı ilacı hazırlayan bir marry yok onlarda. evet batı bu konuda bizden gerideydi. şimdi ise yaşam şartları değişti. biz kadın çalışmaları konusunda onlardan daha gerideyiz. çünkü iş ortamını güvenli hale getirmek tüm toplumun sorunudur. kadınları ortam güvensiz diye evlere çekmek yerine, toplumun ahlakını geliştirmek daha doğru bir davranış olacağı düşüncesindeyim.
#7022852 çünkü onu yapan kadın, karşılığında bir ücret almıyordu.
ayrıca kadının çalışmasına neye göre karşı olunduğuna göre değişir. ben erkeğin kazancının makul düzeyde olduğu ve refah düzeyinin sağlandığı durumlarda, kadının çalışmasını gerekli bulmuyorum. dinimizce de kadın erkeğe Allah'ın emaneti olduğundan, bir evin maddi gelirini sağlamak da onun görevidir. kadının görevi de evlatlarının ahlaki eğitimi ve gelişimiyle ilgilenmektir. bu yüzden kadının ilmi eğitimlerine her zaman önem verilmeli diye düşünüyorum. kadın ve erkeğin asla eşit olmadığına ve allah tarafından farklı üstünlüklerle yaratıldığına inandığım için bir kadının çalışıp çalışmaması durumuna da -maddi imkanlara bakarak- kadın kendi karar verir.
bugün savunulan ve feminizm adı altında yapılan ve düşünülen tüm şeylerinde ideolojik altyapısında asla öyle eşitlik kaygısı gibi şeyler yoktur. ayrıca türk toplumunda ve islamiyetin özünde de kadın 3. sınıf vatandaş gibi muamele görmemiştir asla. kimse kadın evliyaları, peygamberimiz'in kızları ve hanımlarını görmek istemiyor.
sömürgeci avrupa'nın kahve içmeyi bile kadına yakıştıramayıp, kadını tüm ortamlardan dışlaması ve kadınların da yaşam ve sosyal hayatta yer alma mücadelesini, bizim batının her şeyine özenen, emperyal kafaları sağolsun; geçmişimizi bize çok güzel unutturdular.
Bir meslek tecrübesi olarak düşünmekle birlikte zaten kadın önceden de çalışıyordu. Ne oldu da battı. Tarlada tapanda erkeklerden çok kadın çalışır. Ot yolar, tohum eker, çapa yapar, fidelerin köklerini kuvvetlendirir, takibini yapar. Evde gelir onca kişiye laf geçirir. horantaya kazan dolusu yemek yapar. çorbasıydı, pilavıydı, şerbetiydi cacığı derken. gider iki sokak ötede kuyudan kovalarla su çekip omzuna beline ine ine o kovaları eve getirir, kaplarını yur. Çamaşırlarını önce kaynatır taş ocakta kazanda. Sonra sabunla çiteleye çiteleye , ayağıyla çiğneye çigneye yur, sonra soğuk suyla durular. Bebelerini yur. Bahçesi varsa dikili, onları sular. Halı tezgahına oturur, başlar tokmağı tarağı vura vura dokumaya. Tarlada saman balyalarını ata, öküze, arabaya yükler. Kışlık, yazlık erzakını hazırlayıp saklar. Salçasıydi, reçeliydi, marmeladıydı, çökeleğiydi, basmasıydi, kuruları yaşlarıydi, turşusuydu, kavurmasiydi sucuğu pastırmasıydı vs. Kimini toprağın altına gömer küfeye koyup. Kimini ışık görmeyen, soğuk taş odalarda saklar. Komşularına ,akrabalarına gider. Onların işlerine de yardım eder. Çorba, aş makarna, erişte keser. Yuka açar pişirir. Dantel, oya, nakış, örgü yapar. Ağaç budar, aşılar. Dikiş yapar, yama yapar. Duvar tamir eder. İnşaattan anlar. 3-5 çocuk büyütür, belki fazlası. Davar güder. Süt sağar. Yoğurt, peynir mayalar. Tereyağı yapar. Yapar da yapar.


Kadına hakettiği değeri vermeyenler utansın. Ettiklerini bulsunlar.
Ev işlerinde de benzer durumu sürdürüyorsa tam eğlenilecek sorry my bad evlenilecek erkektir.

mehmedim elma getireyim mi?

Aaaaaa ne demek olur mu ben getirir soyarım hayatım.

Canım akşam yemeğinde kahvaltı koyayım diyorum?

Aaaaaa olur mu kar tanem, ben akşam için ördek almıştım sabah içini hazırladım portakallı pekin ördeği yapacağım.

Aşkım mutfağa ekmek kırıntısı dökülmüş süpürge neredeydi?

Aaaaaaa bu kadar da olmaz hadi sen git blue ray izle ben süpürürüm.

Heh çalıştırmayın gençler bizim dediğimiz bu.