Kafa dengi biriyle sahilde oturup susmak

1 /
Buradaki mana sürekli konuşmaya çalışmayan, sessizlikten rahatsız olmayan birisi ise güzeldir. Yoksa şu şekilde de düşünülebilir: eğer susacaksak kafa dengi olsa nolur olmasa nolur?
Birlikte susabilmek, bundan rahatsızlık duymamak falan mühim şüphesiz ama sadece susmak, düşünmek istiyorsam tek olmayı tercih ederim. Biri varsa yanımda gel senle şöyle bi susalım demem muhtemelen, anlat bakalım derim. Zaten de bulmuşum kafa dengini susmak üzerine bile olsa orda illaki bir muhabbet döner.
Susmayız dediysek de sabaha kadar konuşmayız canım arada bir dalga seslerini falan dinlemek için es veririz, o kadar da odun değiliz.
Yine mi romantizm, yine mi nuri Ceylan filmi. Hava sıcak, ambiyans sıcak, duygusallık için her yer fazla terli. Revolver imi çıkarip güneşe doğru tutup tutup geri koyuyorum. Sıkacam kafasına o olacak.
Kafa dengi biri sadece susacagina bana termostan çay koyup bir de sigara çıkarsa paketimden daha çok işe yaramış olur. Sonra köşede yine susabilir.
Huzur bulduğum nadir yerlerden biridir gecenin sessizliğinde sahilde oturup dalgaların sesini dinlemek yanına bir içecek alıp (benim tercihim bira olurdu) saatlerce yakamozu izlemek keyif aldığım en güzel anlardır.

Benimde kafa böyle işte bir dengi varmıdır onu bilemem.
Rumi ile şems gibi susarak anlaşılan bir susmak ise içi gayet dolu ama onun aksine boş bir sessizlik ise gayet bomboş. Olmadı kalkın kuş vurun, denizin çarşafı üstünde taş sektirin.
Valla bu kadar şanslı olup kafa dengi bir insanı yanımda bulurmuyum bilmiyorum ama bana bu anı yaşamak için ben yeter. Şöyle deniz kenarında arka fonda hafif dalga sesleri ile susarak düşüncelere dalmak kadar insanı rahatlatan başka bir şey yok. Kesinlikle tavsiye ederim. Hele akşam saatinde ve şansınıza denize yakamoz vurmuş ise tadından yenmez. Öyle güzel susuyor ki insan bir süre konuşmak aklına bile gelmiyor.
Bazen insanların buna ihtiyacı vardır. Çünkü insanlar malesef birbirlerini dinlemiyor dinlesede anlamak istemiyor. Seni anlayan birini bulmuşsun o kişiyle susmak bile büyük lütuf.
İnsanın yanında böyle birinin olması ne kadar şanslı olduğunu gösterir.