kahvaltı

1 /
omega 3, demir, tam tahıllar, antioksidanlar ve lif denmiş.
Aramızda mükellef kahvaltı sofralarına oturanlar var.

Yeter gayrı

peynir yedim, kenarı sararmış
Zeytin zaten geçen aydan kalmış
Evde bir somun ekmek bile kalmamış
Bir deri bir kemik kaldık yeter gayrı.
Harika bir enerji kaynağı olarak ve beyne güç sağlamak için omega 3, demir, tam tahıllar, antioksidanlar ve lif bakımından zengin yiyeceklerle yapmayınca sonra ölü gibi bezgin gibi depresif dolaşıyoruz.

Adamla buluşuyoruz
- kardo az daha ekele ekele ekele
- ya yeterin ya bi çıkın gidin ya hayatımdan.

(Kürt boregine pudra şekeri ekilmesi isteniyordur) *
sevmenin yaşama hevesiyle doğru orantılı geliştiği öğün.

bilhassa hayatı sürekli harala gürele yaşamaya alışan bünye, aman yiyeyim de geçsin yapayım da bitsin moduna giriyor her işinde. kahvaltı da eski tadı vermiyor artık yavaştan, welcome back sadness time.
Ev yapımı inek paynırı ve gevremiş ekşili ekmek ile yapılır.

El gibi 2 3 parça peynır kaynar suda ıslatılır ki yumuşasın. Peynırler sonra köz haline gelmiş döküm sobanın üzerine konur. Sobanın üzeri temizlenir. Peynırler sobanın üzerinde yavaş yavaş çevrilerek her iki tarafı da nar gibi oluncaya kadar kızartılır. Önemli bir husus: paynırler ısınınca küçük bir tava ile üzerlerine eyice bastırılır ki suyu çıksın ve incelsin, içi eyi pişsin. Pişen paynırlar biraz soğutularak sertleşmesi sağlanır. Sobanın yanında bu arada çay demlenmiştir. Sobanın kapağı açılarak közün üzerine ekmekler salınır ve kızartılır. Çay eşliğinde yanında pekmez ve zeytinle afiyetçe yenilir.

Aynısı tavada tüpte de oluyor; ama bunun tadını vermiyor.
Araştırma sonuçlarına göre yapan çocukların yapmayanlara göre iq ve başarı seviyesinin daha yüksek olduğu kanıtlanmış öğün. Bu alışkanlığı olan insanlar aç bir şekilde dışarı çıkınca bayılacak gibi olur.