kahve

1 /
Uyku açmada elmanın daha etkili olduğu kahverengi meşrubat. Çay, rakı ve şarap gibi bu içecek de "meşrubat edebiyatı"na mensuptur. Ne ise artık, elma diyorduk, evet öyle. Sabah uykunuz açılsın diye elma tüketin, hem uykunuz açılır hem de nur cemaliniz. Bildiniz, elma güzelleştirir.
Mevzu türk kahvesiyse, sürekli her şeyin değişime uğradığı bu kaotik dünyada değişmeden günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş nadide güzelliktir. Tipik bir türk olarak müptelasıyız.

filtre kahve içmeden ayılamamcı, damarlarını kessek kahve akacak kahve sevdalılarına da selam eder, küçük bir bilgi paylaşmak isterim. bardakta kalan kahveyi dökmeyip, eşit miktarda suyla seyreltip Asit seven bazı bitkileri sulayabilirsiniz. kafein iyi geliyor. Gül, begonya, ortanca gibi. Balkonda yetişen domates gibi. Çizilmiş mobilyalarınızı da boyayabilirsiniz.
Kendimi değerli hissetmeyi bıraktığım zamanlarda kalkıp bir kahve yaparım illa.

Şimdi de yoğun çalışmamdan sonra (doğrusu evdeyim ama yine de çalışıyorum) hakkettiğim bir manidar bakışlık kahvem. Ağzını kapamış iki göz. Ne tatlısın. İşte burada.

git
Arapça qahwa (قهوة) sözcüğünün direkt iktibası sonucu kullandığımız kelime. Yalnız arapçada kahvenin içileni değil de yapılanına (çekirdeği, bitkisi gibi) bunn (بن) deniyormuş ve Arapçada kahverengi de bunni (بنّي). Mantık aynı denebilir. Gerçi araplar turuncuya portakal rengi, pembeye gül rengi, griye kül rengi, maviye gök rengi diyor. Onlarda genel mantık bu herhalde.
yabancı film severim. sıklıkla izlerim de kahvaltıda kahve içiliyor donut eşliginde. her filmde kahve sahnesi var banko. bizim sözlükte falanda çok meşhur. filtresi bilmemnesi. gördükçe canım istiyor, tanecik halindeyken kokusu falan müthiş ama içmeye gelince çok bi numarası yok. şu anda da yaptım ama gitmiyor ya. ben çaycıyım aga net. içimde ki varoş kimliği öldüremedim.
Yanlış saymadıysam üç gündür tüketmediğim içecek. Hayırlara vesile olsun lakin tedirginim. her an ters bir şey olabilir çünkü bu hiç olağan bir durum değil.
Anavatanı olan etiyopya da yerlilerin ilk olarak un haline getirip ekmek olarak tüketmesi ve sonraları kaynatılıp suyunun içilmeye başlanması da enteresan bir bilgi pıtırcığıdır.