kahveyi şekersiz içmek

1 /
Bir keresinde şekerli türk kahvesinden bir yudum alma gafletinde bulunmuştum, insanlar bunu kendilerine nasıl yapıyor anlamak mümkün değil.
Kahvenin tadını almanıza sebep davranış şeklidir. *

Günlük hayatta tercihim sade kahveler..
Evde işte..
Bazen dışarıda içeceksem white çaklit Mokha söylüyorum tabi.
Ama ben bu yıl ayıp olmasın diye şekerli türk kahvesi içmeye başladım. İş yerine yeniyim daha Kahve içer misin dediler. Kahveyi bir baktım kendileri yapıyor nasıl içersin diye sorunca sade dedim. O zaman ayrı yapayım dediler. Zahmet olmasın ben şekerli de içerim dedim. Şimdi her yapıldığında şekerli yapıyorlar. İkram diye içiyorum.

Şekerli olunca kahvenin tadını alamıyorum.
Bu bir dramdır.

alışkanlıkla ilgili bir detay.

kahveyi çeşitlendirirseniz eğer mocha’yı seviyorum çünkü tadı daha şekerli. ama türk kahvesinin şeker miktarının azlığı beni hiç rahatsız etmiyor, hatta o öyle içilir gibi. keşke yanında kaşık verseler de fırlatsam…
12 yaşından biri türk kahvesine bayılırım, ama benim içtiğim kahve değil resmen kahve aromalı bir şerbetmiş. 2 aydır kilo verme amacıyla şekersiz içiyorum her gün, kahvenin asıl tadını yıllardır alamamışım ben meğer . İlk başlarda şekere alışan bünyeye ağır gelse de zamanla alışılır. Dün şekerli içmek istedim , tadı bana garip gelecek mi diye, kahveyi bitiremedim . Ayrıca şekerli kahve yanında çikolata lokum o kadar güzel olmazken , şekersiz kahveyle daha bir güzel ikili oluyor bunlar.
Kahvenin "gerçek" tadını alabilmek için şekersiz içilmelidir, onun haricinde tabii herkesin kendi keyfi. Ancak Şekersiz içmek isteyip de içemeyenlere tavsiyem çikolata ile eşlik etmeleridir. Yanlız burada doğru çikolata seçimi önemlidir. Mesela filtre kahve türevlerinde tavsiye edilen %50-70 arası kakao oranına sahip çikolatalardır. Buradaki mantık şu, kahve ve çikolata uyum içerisinde olmalı ve birbirini dengelemeli; bastırmamalı. Mesela guatemala gibi zaten yumuşak bir içime sahip kahve ile kakao oranı nispeten daha düşük çikolata yemek doğru olacaktır. Meraklısına tavsiyem (bkz: Côte d'Or) olacaktır.