kaktüs

1 /
Geçen gün bir botanikçiye sorduğumda bana 35 lira fiyat biçti. E malum ben de fakirim, gözlerim dolu dolu gülümseyip kolay gelsin bile demeden terkettim dükkanı. Bu olay üzücü değilmiş gibi, abime ziyarete giderken babam ev hediyesi olarak 5 liraya kaktüs almış. Hem 5 liraya almış hem de bir tane almış. Gerçekten ağlamamak elde değil. Çalmak için bir kaç girişimde bulundum ama yemediler. Elimde boş bir saksı ve uygun fiyatlı bir kaktüs hayali kaldı.
Ah benim üzümlü keklerim. Can yoldaşlarım. Kıyamadıklarım. Azıcık su, azıcık güneş ve bolca sevgiyle büyüyengillerim. Son birkaç yıldır pencerelerimin önlerini dolduruyorlar sözlük. Hepsinin huyu, ihtiyacı farklı. Hepsini tek tek tanımanız gerekiyor. Bir de şey, resmen mutasyonlarına tanık oluyorum sözlük. Bir görseniz, yerine göre uzuyorlar inceliyorlar.. garip bir durum. Çiçek açıyorlar, yavruluyorlar...
Yavrular mis gibi hediye oluyor. Hediye ettiğiniz arkadaşınız Fotoğraf gönderiyor, Mis gibi baktığı için mis gibi büyümüş oluyorlar. Mutlu oluyorsunuz. Hepinize öneririm sözlük. Sevin sadece.
Çoğaltmak, çiçeklendirmek için yapmanız gereken->>yargısız pıçaklı infaz.

Uzuni ve artık gereksiz şekilde şekilsiz uzayan kaktüsü uygun gördüğünüz birkaç noktadan keskin bi bıçak ile kesiyorsunuz. Kestiğiniz yerlere tarçın sürüp aydınlık bir yerde birkaç gün kuruyana kadar bekletip sonra topraga dikiyorsunuz. Bazen farklı kaktüs tiplerini böyle üst üste yapıştırır gibi eklentiyle değişik görüntü ve çoğaltmalar içine girenler bile mevcut. Deneyiniz. Aydınlık güneşli bir yerde durması lazım ve evet su vermeyin. Toprak kurusun, çeksin de anca o zaman. Deneyip, çoğaltan ve çiçeklendiren olursa paylaşır herhalde.
Su vermekten öldürdüğüm bitkimdi. Bunların bazı türleri hiç büyümüyor. Eğer bunu bilmezseniz bi terslik mi var deyip su verdiğinizde onu da eritemeyip çürümeye başlıyor. Onun için büyüyen klasik kaktüs türlerini seçmekte fayda var. Değiişik olsun derseniz fazla büyümesini beklemeyin.
aztekler için kutsal bitki. gagasında yılanla kaktüsün üzerine tünemiş bir kartal görünce bunu meksika'ya yerleşmeleri gerektiğinin işareti kabul etmişler. meksika bayrağının sembolü de bu.

ayrıca neden bilmiyorum çok özel bir bitki sanki. başka bir bitkiye bu kadar ilgi duyuluyor mudur emin değilim. belki çok fazla türü olduğu ve hepsi çok kendine özgü olduğu için veya hemen kendine alıştırıp bağladığı içindir. belki de nispeten yavaş büyüdüğü ve nadiren çiçek açtığı için bunlar gerçekleşince çok mutlu ettiğindendir.

5cmlik bir yavruyken kopartıp diktiğim kaktüsümü en son 30cmlik bir saksıya dikmiştim. tonlarca yavru düşürüyordu, kimilerini hediye ettim kimilerini kendim diktim. ilk göz ağrım öldü ama yavruları hala duruyor. nasıl bağ kurmayasanız ki şimdi?

kaktüslerin evdeki ruhsal durumdan etkilendiği de söylenir. mesela evin çok olumsuz konuşulan, üzüntülü bir döneminde ağırlığını kaldıramayıp çürüyerek ölebilirmiş. kaktüsünüze dert anlatmayın ona güzel şeyler anlatın.*

onu sevdiğinizi belli eden şeyler söylerseniz de o dikenlerinin arasından çiçek çıkartabilirler veya yavru verebilirler. aslında hal hatır sorsanız bile yeter. evet tecrübeyle sabit.

Kaktüs, ”etli” olarak bilinen bir bitkidir. Bu, suyu yapraklarında veya köklerinde depolayabileceği anlamına gelir. Uzun süre yağmur yağmasa bile bünyesinde depoladığı su sayesinde aylarca hatta senelerce büyüyebilir. Yaklaşık olarak 2 Bin civarında çeşidi olan kaktüsler, farklı şekil, boyut ve renkte olabilir.

Özellikle benim gibi eve fazla uğramayanların bakabileceği, fazla ilgi beklemeyen bitki türüdür. Odamın camının kenarında bekliyor beni.*
sevgisini abartanların da olduğu değişik bitki.
ediz hun'un 3 binden fazla kaktüsü olan bir koleksiyonu varmış.
bunların hepsinin isimlerini , geldiği yerleri ve yaşam şartlarını tek biliyor.
boyuna , güneş ve su ihtiyacına göre tek tek sınıflamış , evin bir katını ve damı kaktüslere ayırmış.

bizimev tvde bir program yapmışlardı onu bulamadım şunla idare edin git