kalifikasyonunu ispatlayan genç iş bulur

1 /
Sıkıntı sistemin kalifiye olmayı ödüllendirmemesi. Mesela geçen koko çeken genç bir parti çalışanı gündem olmuştu. Adamın bir sürü lüks arabası vardı. Yani sadece bir partiye girdi orada birileriyle iyi ilişkiler kurdu ve zengin oldu. Şimdi bu adam niye kalifiye olsun. Daha kolay yollardan ekmek bulmak varken. Mesela fetonun kpss sorularını çaldığı zamanlar konu gündem olduğunda millet ne yapmıştı: çocuklarını gidip feto okullarına yazdırmıştı ki, kolay yoldan memur olsun diye. O yüzden kalifiye olmak Türkiye'de tercih edilebilir bir şey değil.

Ama şu da var ve bu konuda reyiz haklı. Türkiye'de herkes istisnasız herkes kendini kalifiye sanıyor. Haliyle kimsenin kalifiye olmakla da bir derdi yok. Herkes atom muhendisi zaten, sadece imkan vermiyorlar. Yoksa anasını ağlatacak millet.
yalan değil, doğru söylemiş.

asıl sıkıntı, eğitim kurumlarının o kalifikasyonu sağlamadaki yetersizliği. kalifikasyon tamamen öğrencinin özel çabasına bağlı, son derece kalitesiz ve yetersiz olduğu halde diploma alıyor öğrenciler. üniversite bitirip kendi alanıyla ilgili zırcahil adamlar dolu piyasada. bu boş beleş eleman gelip iş başvurusu yapsa kapıdan kovarız hepimiz ama elinde belge var. mezun etmeyeceksin o zaman istatistik kasmak için.
Diğerleri işsiz, aç ve bekar kalır; suça bulaşır, terör örgütlerine katılır, demeye getirilen cevap.

Sayın Erdoğan! Küçük esnaf ve sanatkâr, köylü, çitçi senin zamanında büyük balıklara av oldu. Tek tek hepsini tutuyorum beynimde. Avm, zincir market, zincir mağaza nedir bunlar? Hep ithal ürün pazarlayan yabancı şirketler.

Okulu bitirmiş bir genç neden babasının; manavının, bakkalının, terzisinin, tarlasının, hayvanlarının başına geçmesin de size bir parça ekmek için yalvarsın? Kimlere çalıştığının farkında bile değilsin.

Çıkan hal yasasının,
Bal yasasının
Süt yasasının
Mera ve yaylaklar yasalarının
Üçharfli marketler yasasının

arkasında kimler var? Bu yasalar yürürlüğe girdiği an, bu ülkenin kaynakları kimlerin taşeronlarının eline geçmiş olacak, kaç milyon kişi işsiz ve perişan kalacak?

Ek: Bağzı safların inandığı mevzu. Sanki herkes kalifiye eleman olsa iş var? Mühendis 2.5, 3 kağıt maaşa çalışıyor. Vasıfsız bir işiçi ile arasında ücret farkı yok. Niye peki, Müyendist, yetersiz bilgiye sahip olduğundan mı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millet Kütüphanesi’nde gençlerle buluştu. Erdoğan, bir gencin "Birçok arkadaşımız üniversiteden mezun oluyor. Fakat istihdam sorunu yaşıyor. Burada bir planlama sorunu mu var?" sorusuna verdiği cevapta geçen bir cümle. Kalifikasyon noktasında kendini ispatlayan genç iş bulur. haberin devamı .

Yorum yapmak istemiyorum ancak sayın dünya sözlük yazarlarına, hangi kalifikasyon ile burada bulunduklarını sormak istiyorum. Tabii soruyu soran şahıs olarak öncesinde benim de bu konuya bir açıklık getirmem lazım sanırım, ifşa olan derin sözlük üyesi olarak* bu soruyu sizlere yöneltiyorum.*