kamalizm

1 /
öz ve öz türkçe hatta yakut türklerinin şimdi bile kullandığı kamâl isminden gelmektedir.
bazı aklı evveller küçümsemek için bu şekilde konuşsalar da kamâl öz tükçedir ve gurur duyulacak bir isimdir.
ordu kale sağlam anlamına gelmektedir.
zaten atatürk de kamâl ismini sevmiştir.
öyle kamâl diyerek aklınca hinlik yapanlar boş işlerle uğraşıyorlar.
1936 tarihli chp programı kitabı.

içeriği şurada: git

git


eklengeç: normalde eksi oyları önemsemem ama şu alttaki eksi oy beni gerçekten güldürdü. eski bir kitabın tanımına eksi oy veren arkadaşın amacını gerçekten merak ettim!
kemalizm libarelizm, sosyalizm anlamında toplumun oluşturduğu bir ideoloji değildir. bir devrim ürünü ve sonucu hiç değildir. devrimleri koşullar tetikler ve geniş halk tabanı tarafından desteklenir. mesala kurtuluş savaşının olup olmaması bir yana kurtuluş savaşı kemalizmin ideolojik altyapısını oluştururki. emre kongara göre kurtuluş savaşı kemalizmin meşruiyetini oluşturmak için bolca uydurduğu ve abarttığı olaydır. (çanakkale savaşını tenzih ederim. zaten çanakkale savaşı bir osmanlı ingiliz savaşıdır)kemalizm için propaganda aracıdır. ayrıca devrimlerde değişimin veya dönüşümün sağlanması için güç dengesine ihtiyac vardırki kemalizm bu güç dengesini tümden yıkarak, hiç görmeyerek burokratik kadro hareketidir. her chp li il başkanının aynı zamanda o ilin valisi olmasının başka izahı yoktur. bu nedenle kemalizm bir halk örgütlenmesinin sonucu bir ideoloji değil, burokratik kadronun halka uygulatmak istediği jakoben içerikli ideolojidir.
kemalizm için yazıp çiziktirdik de bir de bu varmışŸ. sebebi, 1935-38 arasında atatürk'ün, mustafa ismini sildirip kemal ismini kamal yapması imişŸ. çünkü kemal arapça iken kamal özbeöz türkçe imişŸ. kamalistler kemalizme karşŸı mıdır bilemem ama atatürkçülüğŸe kesinlikle karşŸılar. çünkü atatürkçülük, abd'nin dezenformasyon amaçlı kurduğŸu içi boşŸ bir ideolojiymişŸ.