kan şekerinin düşmesi

1 /
sıkıntılı durum. bir kere gözün kararıyor, algılar kapanıyor, uzanma ihtiyacı hissediyorsun, kafa güzel mel mel bakıyorsun.

hemen şeker bulup atmak lazım bir tane.
terleme, yorgunluk, nabzın hızlanması gibi belirtilerle ortaya çıkan durum. en kısa sürede meyve suyu gibi kan şekerini hızlıca normale döndürecek bol şekerli gıdalar tüketilmelidir.

çikolatayla düzelen belirtilerse şayet kendisinin şekerli değil yağlı olması hasebiyle durumun tamamen psikolojik olduğuna işaret ettiği de ek bilgi olarak kalsın burada.
çikolata da yağ da var tabiiki ama şeker de var. gayet yükseltir kan şekerini. daha hızlı yükseltsin diye sade şeker önerilir. pratikte meyve suyu da önerilmez. küp şeker veya suda eritilmiş şeker önerilir.

60'ın altı hipoglisemi diye bilinir. 30'un altının beyne kalıcı zarar verdiği kabul edilir. bu nedenle yükselmesindense düşmesinden daha çok korkulur.
öğünlerde bol miktarda karbonhidratlı ve şekerli besinler tüketenlerde daha sık görülen durumdur.
yemekte glukozdan zengin besinleri tüketmek kanda hızlı bir pik olması sonrasında aşırı insülin salımına bağlı olarak kan şekerinin yaklaşık 1-1,5 saat sonra aniden düşmesine sebep olur. belirtiler ortaya çıkınca da kişi bunu düzeltmek için tekrar glukozlu besinleri tüketir.
sebebi de sonucu da fazla karbonhidratlı ve şekerli besin yemek olduğu için bir nevi kısır döngü oluşturmaktadır.

(bkz: reaktif hipoglisemi)
kan şekerinin erişkinlerde 60, büyük çocuklarda 50, süt çocuğu ve yeni doğanlarda 47 değerinin altına düşmesi durumudur. hızla düzeltilmediği takdirde beyinde geri dönüşsüz hasar bırakabilir.

kan şekerini hızla düzeltmek adına pratikte küp şekerin yanısıra meyve suyu bilhassa vişne suyu kullanılır, kullanılmalıdır. hastane ortamındaysanız, glikoz tabletleri, nedenine göre damar yolundan glukagon enjeksiyonu hayat kurtarıcı olabilir.

çikolata içerik itibariyle glikozdan ziyade yağ baskın bir besin olup vücudun hızla kullanabileceği ve bulguları geri döndürebilecek bir kaynak değildir. zira yağ, enerji tüketiminde vücutta en son basamakta kullanılır. dolayısıyla atak tedavisinde yeri yoktur.
her defasında, godfather 3'te micheal'ın pederle konuşurken bir anda şekerinin düşmesinden fenalaşıp, ona meyve suyu ve içinde türlü şeker ve cikolata olan bir kap getirilmesini aklıma getiren durum.
hayatımda ilk kez 2015 te yaşadım. birşeyler olacağını anladım soğuk soğuk termeler vs kendimi markete zor attım. attığımda da çalışan bir hanım abladan başım döndüğü için sandalye isterken hop düşmüşüm. bi uyandım başımda insanlar kolonya su gibi üzerime dökülüyor filan. Allah yaşatmasın göz kararması neymiş işte o an anladım.