kan şekerinin düşmesi

1 /
Kimi ilaç ve vaziyetlerin yan etkisidir ve bununla birlikte vücut toparlanmadıkça devam eden zor bir kaç dakika veya süreç olur. Geçen ev halkını örgütledim kahvaltıda; eğer ki başım dönerde ve bunu farketmeden gözüm kararır ve tepki veremeyip sendeleniyorsam alın bir yere oturdun veya yatırıp ayaklarımı yukarıya dikin ve kendime gelmemi bekleyin. Mühim olan şey tansiyonu veya şekeri düşmüş birisinin ağzına kendinde olmadığında yiyecek tıkıp boğmamak çünkü nefes borusuna girebilir. Rica ediyorum kan tahlilleri ve check uplarınızı ihmal etmeyiniz.
Bunu uzun yıllar tecrübe edenler bayılacağı anı artık bilir olduğu yere yatar beş dakika içinde o iğrenç kararma titreme mide bulantısı ve tepeden başlayan karanlık his ayak uçlarına kadar inip vücudu terk eder..çok defalar yaşadığım ve anlatmaya günler yetiremeyeceğim hadiseler mekanlar ve kişilerle dolu anılarım var.. birinde ki sabaha karşı kalkmıştım mutfağa su içmeye gittim sonra uyandım yerdeyim ölsen haberi olmayan insanlarda olabiliyor hayatınız da ama işte ölmüyorsunuz, sonra kafamı nasıl vurmuşsam günlerce geçmedi ve ben o bayılma anı ile aldığım uyku ile öyle dinç bir sabah kalktığımı hatırlamam..
Seneler evvel, karlı bir kış günü minibüste bu hadise başıma geldi:

Gözümün kararmaya başladığını hissedince minibüsün camına doğru sırtımı yaslayayım dedim ve gerisini hatırlamıyorum. Uyandığımda beni bir koltuğa oturtmuşlardı ve birileri yüzüme su atıyordu. "kızım iyi misin, ah yazık karnı açtı herhalde" konuşmalarını duymaya başladım. Sonra karşımda oturan teyze, kızım aç mısın, dedi. Gayriihtiyari öyle acıklı bir açım dedim ki, kendime gülesim geldi ama bu kız numaracı derler diye tuttum. Ve Burası çok iyi... Teyze çantasından bir buzdolabı poşeti içinde, dilimlenmiş yağlı peynir çıkardı ve bana yedirdi. Bakın bu duruma hayatınızda bir kere denk gelebilirsiniz. Sağolsun, baya da iyi geldi ve ineceğim durağa gelince, hâlâ kafam dumanlı, emeği geçen herkese teşekkür edip indim.

Kamu spotu:
açlığa dayanıksız biriyseniz mutlaka çantanızda kraker, kuruyemiş bulundurun. Daha da iyisi yağlı peynir... Şaka şaka, çantada unutursanız mırç mırç olur, yapmayın.

-son-
hayatımda ilk kez 2015 te yaşadım. birşeyler olacağını anladım soğuk soğuk termeler vs kendimi markete zor attım. attığımda da çalışan bir hanım abladan başım döndüğü için sandalye isterken hop düşmüşüm. bi uyandım başımda insanlar kolonya su gibi üzerime dökülüyor filan. Allah yaşatmasın göz kararması neymiş işte o an anladım.
her defasında, godfather 3'te micheal'ın pederle konuşurken bir anda şekerinin düşmesinden fenalaşıp, ona meyve suyu ve içinde türlü şeker ve cikolata olan bir kap getirilmesini aklıma getiren durum.
kan şekerinin erişkinlerde 60, büyük çocuklarda 50, süt çocuğu ve yeni doğanlarda 47 değerinin altına düşmesi durumudur. hızla düzeltilmediği takdirde beyinde geri dönüşsüz hasar bırakabilir.

kan şekerini hızla düzeltmek adına pratikte küp şekerin yanısıra meyve suyu bilhassa vişne suyu kullanılır, kullanılmalıdır. hastane ortamındaysanız, glikoz tabletleri, nedenine göre damar yolundan glukagon enjeksiyonu hayat kurtarıcı olabilir.

çikolata içerik itibariyle glikozdan ziyade yağ baskın bir besin olup vücudun hızla kullanabileceği ve bulguları geri döndürebilecek bir kaynak değildir. zira yağ, enerji tüketiminde vücutta en son basamakta kullanılır. dolayısıyla atak tedavisinde yeri yoktur.
öğünlerde bol miktarda karbonhidratlı ve şekerli besinler tüketenlerde daha sık görülen durumdur.
yemekte glukozdan zengin besinleri tüketmek kanda hızlı bir pik olması sonrasında aşırı insülin salımına bağlı olarak kan şekerinin yaklaşık 1-1,5 saat sonra aniden düşmesine sebep olur. belirtiler ortaya çıkınca da kişi bunu düzeltmek için tekrar glukozlu besinleri tüketir.
sebebi de sonucu da fazla karbonhidratlı ve şekerli besin yemek olduğu için bir nevi kısır döngü oluşturmaktadır.

(bkz: reaktif hipoglisemi)
çikolata da yağ da var tabiiki ama şeker de var. gayet yükseltir kan şekerini. daha hızlı yükseltsin diye sade şeker önerilir. pratikte meyve suyu da önerilmez. küp şeker veya suda eritilmiş şeker önerilir.

60'ın altı hipoglisemi diye bilinir. 30'un altının beyne kalıcı zarar verdiği kabul edilir. bu nedenle yükselmesindense düşmesinden daha çok korkulur.
terleme, yorgunluk, nabzın hızlanması gibi belirtilerle ortaya çıkan durum. en kısa sürede meyve suyu gibi kan şekerini hızlıca normale döndürecek bol şekerli gıdalar tüketilmelidir.

çikolatayla düzelen belirtilerse şayet kendisinin şekerli değil yağlı olması hasebiyle durumun tamamen psikolojik olduğuna işaret ettiği de ek bilgi olarak kalsın burada.