kandil dağına türk bayrağı dikmek

mhp lideri devlet bahçeli'nin terörle mücadelele zaafiyet gösteren, 'ciğerinin yandığını' söyleyen başbakan erdoğan'a söylediği cümle.

devlet bey diyor ki '' ciğeri yanıyorsa eğer, yangına neden olanlara gününü göstersin. kandil'e türk bayrağını diksin..''

peki bu cümleyi nasıl anlayacağız?

devlet bey, zahiri manasıyla, somut olarak bayrak dikmeyi kastediyorsa fena halde yanılıyor. başbakan'a cevap vermek için, üzerine düşünülmeden söylenilmiş hamasi bir söylemden öte giden bişey değil bu.

eğer soyut olarak düşünecek olursak, yani 'bayrak dikmek'ten kasıt kandil dağından gelecek her türlü tehlikeye karşı türk devletinin kudretini orada derinden hissettirmekse eğer, üzerine düşünülmeye değer bir teklif.
devamını gör...
yabancı bir ülke toprağına bayrak dikmek, yabancı bir ülkenin topraklarını işgal etmektir. gerek birleşmiş milletler, gerekse cenevre konvansiyonları işgali bir suç olarak görmektedirler. denilebilir ki, "iyi de abd yapıyor, rusya yapıyor". evet yapabiliyorlar, çünkü onlar abd ve rusya, kuralları zaten onlar koyuyor. velhasıl, kuzey ırak'ta bağdat'tan kopuk bir yönetim varsa, hatta "otorite boşluğu" varsa bile, oraları sınırları uluslararası antlaşmalarla belirlenmiş, yabancı ülke topraklarıdır. lafla bayrak dikme sevdası, bekara hatun boşamanın kolaylığıdır.
devamını gör...
bugün parti grubunda konuşan devlet bahçel, '' kandil'e türk bayrağı dikilsin'' sözüne açıklık getirdi.

bahçeli şöyle konuştu;

'' kandil'e bayrak dikmek demek bize yönelik tüm tehditlere karşı türk devletinin varlığını hissettirmektir. gelinlerin süsü, şehitlerin örtüsü solmayacak bir çiçektir. şayet vatanımızı milletimizi kim dağıtmak istiyorsa şerefimiz ve varlığımız tehlike altına girilmiş demektir. bu bayrağı fitnenin merkezine dikmek hem vatan hem de namus borcudur. kandil'in tam göbeğine türk bayrağını hançer gibi saplamanın artık vaktidir. biz bayrağın altında doğduk...''
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.