Kapısız banyo

1 /
Bi ecnebi memleketinde üç kuruşluk bi otelde tuvaleti yatagın ayakucunda olan bir oda deneyimim vardı. Banyo ise ortak kullanım. Güzel bence. İnsanı özgürleştiriyor. Düşünsene yalnızsın ama yine de etrafa bakar oluyorsun. Bizi ne hale getirmişler arkadaş. Yalnızken bile yalnız değilsin hissinden kurtulmak için banyonuzun kapısını yok edin. *sonra ayrı bi his için ise ortak kullanım banyoya yönelin. Sıcak kumlardan serinliğe...

Bunu tabi estetik bakış açısıyla mekansal tasarım kaygısıyla yapılan Pek çok örneği var. Artık böylesi de tercih edilmekte. Tercih demeyelim, modacıların modaya yön vermesi gibi içmimar ve tasarımcıların halt yemesinden sebep. Mahremiyet sınırları bazı kafalarda farklı işliyor maalesef. Misal küvetin yatak ayak ucunda olduğu, banyo/wc orta merkeze konumlandırıldığı mekansal algıları yıkmak adına şeffaflık içerisinde ya da aynalarla farklı deneyim ve hisleri olgunlaştırma adına yapılan tasarımlar var. Gayet güzel, nitelikli vaay dediğin tasarımlar ama gel gör ki uzun vadede yaşanır mı? Hayır efendim, yaşanmaz. İnsanın fıtratına ters be. Şimdi mesela bazı paneller yapmışlar; bildiğin şeffaf cam ama içeri girince buzlu cam oluyor. Zeki müren'de görecek mi bizi acep.
Kapadokya'da peri bacalarına balayı suiti hazırlamışlar. Banyoya kapı yerleştirmemişler, bi perde sadece.

Bence bütün balayı iptal.
asker banyosu duşlarıdır.
halı saha soyunma odası duşlarıdır.
spor salonu duşlarıdır.
havuz, deniz, kumsal duşlarıdır.

ben mi? benle ne alakası var kardeşim, burjuvayım ben küvetsiz yıkanamıyorum. küveti doldurup biraz amber çiçeği, biraz defne yaprağı atarım, oh misss. şey yani hizmetliler küveti doldurup, atarlar diyecektim.
Var mıdır? demeyin. Vardı. Geçen haftaya kadar.

Yapmamış işte evi yapan, 12 yıldır kapısız. Parası mı yetmedi bilemiyorum.
950 lirayı bastım, Akordiyon kapı ile kapadım.
Güzel oldu hee. En azından biraz ısındı.