karadenizlilerin damak zevkinin olmaması

1 /
kültürcek damak zevki bizim için alışkanlıktır. alışkanlıklarımız kültürel kodlarımızı aşamamızdaki sebeplerden biri yani. bu sadece karadenizlilerle sınırlı değil, türkiye'deki bütün yörelere has bir durumdur.
alışık olmadığımız tatlara karşı objektif olamamak da insanların alışkanlıklarına olan bağlılıklarının seviyesiyle doğru orantılı.
bu durum aşılabilirse arada insanın canı başka kültürlerin yemeklerini bile çekebiliyor.
damak zevki konusunda aslında ülkenin tamamı zevksiz ama ne hikmetse her halukarda balık gömenler karadenizi beğenmiyor.
mevla karadenizliye balık, mısır, lahana dışında bişey vermemiş bizde bilirdik doğu ve güneydoğu anadolu bölgesi gibi orta doğu yemeklerini batı gibi yunan yemeklerini, akdeniz gibi yiyecek bişey olmadığında otlara falan zeytin yağı dökmeyi.
acı ama büyük bir gerçek olarak şunu diyebilirim ki bu ülkenin kendine özgü mutfağı sadece karadenizdedir gerisi imitasyondur.
Hamsi çıkar sudan mısır unla yada unlama pişir başka hiçbirşey yapmazsın buhulama dahada kötü. Mıhlama kuymak benzer ürün mısır unu kat yağı kavur peynir koy okadar ,çocuğa mama yapmakla aynı. Kara Lahanana dolması herhalde o güzelim dolma içi konacağı en sert ve kokulu yaprakta ziyan oluyor keza çorbası vs zaten at suya kaynat oldu. Ekmeği damak zevkinden saymıyorum. Tatlı zaten yok. Pidesi var tereyağlı sıcak ekmek üstü peynirin fırına sürülmüşü. Baharat çeşni vb sıfır. Ama gel gelelim bende yerim bunları çıtır çıtır hamsi arada lahana dolması kaşarı uzayan mıhlama ama oturupta ne yesek şimdide hep son sıralarda gelirler. Oyüzden başlık haklı. Birde iç yağı kullanılan bir lahana yemeği var o damak zevki değil kesinlikle yenebilme ihtimali yok.
Her yörenin halkı kendi damak tadına alışkın ve aşinadır. Ben de Ege yöresinin soğuk zeytinyağlı yemeklerini sevemiyorum ama kalkıp da burada ıyy demem. Hele Egeli bir dostum bana bunun ikramını yapsa seve seve yerim. Ne diyordum? Haa, lahananın nesi varmış ki? Sen hiç annecigimin yaptığı lahana yemeğini yemedin, ya da mıhlamaya ekmek banmadın sanırım. Durun yahu, bir yazara hitaben yazmıyorum. Genelleme yaparak konuşuyorum.

"saa öyle gelii" şeklinde cevaplanası yöresel damak zevki görüşü.
en az müzik zevklerinin olmaması kadardır. slow tarzı bir yere kadar dinler tahammül edersin o da toplasan bir iki kült parça eder o kadar. Hep gıy gıy da gıy gıy olmuyor. hareketli parçalarla ilgili konuşmaya sanırım lüzum yok. Onlara kafiye olsun yeter. adam adami yese baban yerdi nenenu falan. *

Asıl konu olan damak zevkine gelince, adamlar fasulyeden denen sebzeden turşu, sarımsı kaya parçasından ekmek yapmışlar. O kokusundan parfüm yapıp fıs fıs sıkıp gezecek kadar aşk yaşadıkları enfes (!) kokulu karalahananın tadını anımsamak dahi istemiyorum. Burada damak tatlarının zevkli olduğunu belirten yazarlar genelde karadenizli olanlar. insan sürekli yediği tada zaten aşinadır. Bunun zevkli olup olmaması bu kitle dışında kalan bizim gibi insanların onayıyla olur o yüzden alınganlık şaapmayın bence. Örneğin bir İskender, bir Künefe, bir adana-urfa kebap, efenim bir etli ekmek farklı yörelere sahip tatlar olmasına rağmen türkiye'de kabul görmüştür. Ben karadeniz mutfağını bunların kenarında köşesinde bile görmem batısından doğu karadenizine kadar. Konunun eziklemek mantığıyla açıldığını da düşünmüyorum zaten tatsız, tuzssuz olan bir şeyi kim neden ezsin.