karadut

1 /
dondurmasını çok sevdiğim meyve. kendisini uzun süredir yiyemedim sanırım. beyazını da uzun süredir yemedim sanırım. en son ne zaman taze dut yedim acaba? ve niye beyaz dut dondurması yok? karadut var da niye akdut yok?
Sen ülkenin en önemli şairlerinden birinin eşi ol, adam için vakti zamanında doğduğun toprakları bırakıp türkiyeye yerleş, başarılı bir sanat hayatın onun gölgesinde var olmaya çalışsın... üstelik herkesler onu “karadut” şiiriyle ansın ve o şiir sana değilde bir başkasına yazılsın. Ah eren eyüboğlu... karadutu ölen bedri rahmiyi yaşamda tutmaya çalışan yine sen.

Karadut ihanet
Karadut fedakarlık
Karadut ah bu erkek milleti

Dili mercan, dizi mercan, dişi mercan
Yoluna bir can koyduğum
Gökte ararken yerde bulduğum
Karadutum, çatal karam, çingenem
Daha nem olacaktın bir tanem
Gülen ayvam, ağlayan narımsın
Kadınım, kısrağım, karımsın
normalde efendi efendi yiyecekken "lekesi geçmez" tabusu yüzünden, her karadut yiyişimde etrafımda beliren birinin bunu vurgulaması yüzünden sinir oluyorum. yıllar boyu insanların ısrarla bunu söylemeleri beni aşırı tahrik ediyor. inadına böyle 2 yaşında bir çocuk gibi, palas pandıras kaseye elimi daldırıp böyle bir pençe, bir avuç dolusu sıkarak, suyunu akıta akıta alıp ağzıma tıkıştırmak istiyorum. böyle o lekesi çıkmaz dedikleri suyu bileklerimden dirseğime kadar aksın oradan bembeyaz tişörtüme bulaşsın, çenemden sakalımdan tişörtümün yakasına, önüne şıpır şıpır damlasın istiyorum.

sizin yüzünüzden yıllardır şöyle doyasıya bir dut yiyemedim. delirtmeyin olum beni.
Karadut’un lekesini sadece kendi yaprağı çıkarırmış. Eskiler, “insan da aynı bu ağaç gibidir.” derler. Yarasına ilacı başka yerde arayan yanılır, her yaranın merhemi, kendi dalındaymış meğer.
Ele geçen yoğun rengi yine kendi yaprağının temizlediği, lezzetli ve çok faydalı bir meyve türü.

Çocuk olacaksın ve tırmanabileceğin bir karadut ağacı olacak bahçede,tarlada. Karnın ağrıyana kadar yiyeceksin,üzerinin kirlenmesine de aldırmayan ,kızmayan bir annen varsa ooo tamamdır. O ağaçta uykuya bile dalarsın.ama karıncalar ısırmasa daha güzel olur da yapacak bir şey yok.
Asiri bereketli mor renkli meyve. Salkim salkim olur dallari, ham hali daha yenilesidir bence. Zira ekşilik. Meyve suyu cok guzel olur, sicak yaz gunleri ve sahur icin. Bir de cocuklarin eline cok yakisir her yerlerini batirirlar cunku; elleri agizlari mora calar. *

Ayni zamanda soyle de bir sey mevcut ki (bkz: Karadutum çatal karam çingenem) ikisinden birini mutlaka seversiniz.
--- karadutun faydaları ---

karadutun içerdiği vitaminler ve mineraller yabanmersini ile benzerlik göstermeremektedir, yabanmersini hakkında daha önce yayınladığımız makaleye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.karadutun içerdiği besinler dizanterinden, hemaroide, ameniden kanere kadar bir çok hastalıktan korunmaya yardımcı olduğu gibi özellikle cilt sağlığı için çok faydalıdır. öyleki karadut çok yaygın olarak kozmetik ürünlerinde ve yüz maskelerinde kullanılmaktadır. bunun en önemli nedeni içerisinde barındırdığı ve serbest radikallerin hareketlerini engelleyen çok farklı çeşitlerdeki antioksidanlardır. bütün besin kaynaklarında olduğu gibi karadutun etkili ve doğal bir antibiyotik görevi görmesi çok geniş bir yelpazede sağlığımıza hizmet etmesini sağlamaktadır.
karadutun cilt sağlığına faydaları: serbest radikaller bünyemizde bir çok hastalıkların temel nedenidir. bir çok kanser çeşidinin asıl nedeni de serbest radiakllerdir. serbest radikaller sadece iç organlara zarar vermez aynı şekilde cildi de inanılmaz derecede hasar verebilir ve cildin yaşlanmasını hızlandırır.
karadut etkili antioksidanlar içerdiği için serbest radikallerin cilde verdiği hasrarı giderebilir. anthocyanocides ve polifenoller karadutunda bolca bulunan iki antioksidanlardır. bu serbest radikallerle mücadelede yardımcı olur. kolajen oluşturan c vitamini ve a vitamini cilt için en sağlıklı vitaminlerdir diyebiliriz. bu vitaminlerin diğer bir özelliği ise etkili bir antioksidan olarak hareket edebilmeleridir. düzenli olarak karadut tüketilmesi ve periyodik olarak maskelerde cilde uygulanması cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olduğu gibi, uva ve uvb lere karşı cildi koruma altına lamaktadır.
karadutun cllde faydaları bu kadarla sınırlı değildir.karadut bol miktarda lif içermektedir, bu oran %85dir. bu özelliği cildin sağlıklı görünmesine katkıda bulunmaktadır. düzenli olarak karadut tüketimi cildin esneklik kabiliyetini arttırmaya yardımcı olur. bu özelliğinden dolayı karadut yaygın olarak cilt maskelerinde kullanılmaktadır. bunlardan bir tanesini de biz size tarif edelim.
karadut cilt maskesi:
bir avuç karadutu bal ile iyice karıştırın. bu karışımı yüzünüze ve boyun kısımlarına masaj şeklinde uygulayın. ugulama bittiken sonra 15-20 dakika kurumasını bekleyin ve daha sonra ılık su ile yüzünüzü be boynunuzu durulayın. bu uygulama cildinizin ihtiyaç duyduğu besinlerin karşılanmasını sağladığı gibi cildinizin nemlenmesine yadımcı olacaktır. ayrıca nemli cilt elastiklik kazanacaktır.
karadutun içeridiğ vitamin a, c ve k cildin gençleşmesini sağlayan mükemler doğal maddelerdir. bunun yanında karadutun içerdiği omega 3 ve omega 6 yağ asitleri cilt için hayati önem taşıyan besinler içermektedir.
işte cildin gençleşmesini sağlayan mükemller bir karadut cilt maskesi daha;
bir avuç karadutu yoğut karıştırın ve daha sonra bu karışıma bir şeker kaşığı hidnsitan cevizi ekleyin. daha sonra 2 çay kaşığı limon suyunu da ekleyerek bu karışımı blenderde iyice kaıştırın. diğer yüz maskesinde olduğu gibi bu karışımı yüzünüze ve boyun kısmınıza iyice yedirecek şekilde masja yaparak uygulayın ve 20 dakika böylece bekletin. daha sonra yüzünüzü ılık us ile durulyın.
bu karışımı cildinizin gençleşmesini sağlayacaktır. haftada en az bir kere uygulayarak serbest radikallerin ve toksinlerin cildinize verdiği hasraları gidermesine yardımcı olacaktır. bu uygulama aynı zamanda kırışıklıkların oluşmasına da izin vermez.
karadutun cilt sağlığına faydaları bu kadarla da sınırlı değil. özellikle yağlı cilt yapısından muzdarip olan kişiler için mükemmel alernatifler sunmaktadır. yaçlı ciltler için de bir make tarifimiz var;
yağlı ciltler için karadut maskesi
böürtlen suyu ile bir şeker kaşığı hakiki zeytin yağını karıştırarak masaj şeklinde cildinize uygulayın. 2 dakika bekyelttikten sonra ılık su ile cildinizi durulayın.
hazırlanması ve uygulaması oldukça kolay olan bu maskenin özellikle yağlı ciltler için faydası inanılmaz derecede etkilidir. bu uygulama yanı zamanda akne tedavilerinde de kullanılmaktaıdır. daha etkili sonuçlar almak için ayrıca bal ve limon suyu ekleyevilirsiniz.
karadut yaraların tedavisinde kullanılır: karadutun yaprakları parlak ve büzücü nitelikli taneler içermektedir. bu özelliği kanın pıhtılaşmasıı engeleyebilir. karadutun taprakları yaralara, açık yaralara, deri üzerindeki çiziklere uygulanır ve yara tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. karadut ynı zamanda bir cilt hastalığı olan sedefi yatıştırıcı özelliği vardır aynı zamanda akne temizleme noktasında da etkilidir. karadut yapraklarının çay şeklinde demlenerek topikal olarak uygulanması egzama sorunlarının giderilmesine yardmcı olur.
karadutun saç sağlığına faydaları: karadutun yüksek derecede ve kaliteli antioksdianlar içermesi cilt sağlığı dışında saç sağlığı için de çok faydalı olmasını sağlamaktadır.karadutda bulunan c vitamini, kolajen üretimi ile büyük ölçüde saç dökülmesine neden olan unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olur. antioksidanlar serbest radikallerin enden olduğu ve saça büyük zarar veren unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olur. karadutun topikal olarak uyguanması saça ayrıca doğal bir parlaklık ve canlılık kazandırır.
karadut diş sağlığını korur: karadutun yaprakları alternatif tıpda dişlerin ve diş etlerinin sağlığı için kullanılmaktadır. karadut ve yaprakları hafif inflamasyon ve dişeti kanamalarını tedavi etmeye yardımcı olabilir
adet kanamaları için karadut: karadut ve karadut yapraklarını tüketmek menstruasyon sırasında aşırı kanamada rahatlama elde etmenize yardımcı olur. meyve, adet döngüsünün sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayabilir.
dizanterine iyi gelir: karadut dizanteri sorunlarına iyi geldiği gibi, karadut yaprakları ishal için iyi gelmektedir. karadut tüketimi yanında kardut yapraklarının kaynatılarak içilmesi ishal durumunu büyük ölçüde geçiştirebilir.
karadut diyabete iyi gelir: yazının basşında karadutun yüksek derecede potasyum içerdiğini belirtmiştik. karadutun içerdiği potasyum insülnin sağlıklı seviyede kalmasına yardımcı olur. günlük olarak bir kaşık karadut tüketimi diyabeti sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilir. çok iyi sonuçlar alınabilmesi için bir hafta boyunca tüketilmesi önerilmektedir.
kemik sağlığını korur: karadutun bol mitarda kalsiyum içermesi kemik sağlığı için de faydalıdır. belkide çcoukların karadutu bu kadar sevmelerinin bilinç altındaki sebebi kemik sağlığı için çok faydalı olmasıdır.
kan hücreleri sağlığını korur: karadut, potasyum, demir,manganez ve bakır açısından zengindir. bu mineraller özellikle kan hücreleri için hayati önem taşımaktadırlar. karadut kan hücrelerini korumakla kalmaz aynı zamanda hasarlı kan hücrelerinin tedavisine yardımcı olabilmektedir.
hemoroide iyi gelir: karadutlardan hazırlanan hamur çok yaygın olarak hemoroid tedavisinde kullanılmaktaıdr. hatta konjonktivit sorunlarının ortadan kaldırılması için de etkili bir tadvi metodu olduğu düşünülür.
kansere karşı karadut: karadut ellagiç olarak adlandırılan çok etkili bir antioksdian içermektedir. bu asit bazı aknser türlerinin önelenmesinde önemli rol sütelenmektedir ve kansere yakalanma riskini azaltır.
--- alıntı ---
bir iki hafta önce mevsimi gelmiş meyvedir. oldukça lezzetli ekşiden aşırı tatlıya kadar geniş bir yelpazede tat aralığı olan bu meyve oldukça faydalıdır. yiyin yedirin. özellikle ekşi olanından hafif olgunlaşmamış kırmızısından bol bol yiyin.

git