karga

1 /
Feyk atmasıyla ünlüdür bende.

Çocukken dış kapının orada herhalde ayağı yaralı da o yüzden uçamıyor diye bir saat kadar başında durduk, yemek su getirdik ne yapsak ne etsek diye düşündük, sağa sola sorduk. Sonra da uçtu gitti. Bişeysi yokmuş meğer.

Bi gün otobüsteyim, camdan insanları izliyorum. İnsanlar kaldırımda yürüyorlar. Arka arkaya üç kişinin kafasına tepik attı sebepsiz. Sebepsiz ama nasıl ritmik yani*.

Başka bir gün ormanlık bir yerde telefonla konuşuyorum. Merak ettiğim tepiği bana attı karga arkadaş. "Yav ben sana ne yaptıııım" diye haykırırken arkadaş anlattı; "herhalde yuvası var yakınlarda, onu koruyor."

Çok acayip hayvan ama yine de sevmekten geri duramıyorum.
Gördüğüm en temkinli hayvandır. Pencerenin yakınındaki ağaca sık sık türerler, bitişte daha alçakta olan evin çatısında gezinirler, bende sık sık camdan yemek atarım onlara, bazen pencerenin kenarına bırakırım. Martılar kokuyu duyunca hemen hurra harekete geçerler nerdeyse elimden gelim zorla alacaklar. Ama kargalar ben penceredeyken asla yanaşmazlar. Ne zaman camı kapatıp içeri girer, tülü kapatırım ondan sonra bıraktığım yeme yaklaşırlar. Nerdeyse on yıldır aramızdaki ilişki böyle, çatının benden en uzak noktasına kadar gelir gitmemi beklerler.
Oldukça zeki bir hayvan. Bazen benden zeki mi değil mi kestiremiyorum. Ama benden uzun yaşadığı için daha tecrübeli orası kesin. Sesini de severim sesini sevmeyeni sevmem. Demek karga sesli ooookkke. Deftere not alalım bunu.
Geceleri mahallemizde ötmesi nedeniyle nedir diye şöyle bir internette dolanirken kızılderililer için şans uğur vs gibi seyleri temsil eden bu hayvan geri kalan çoğu kültürde kötü haberi evvelden sezen varlıklar olarak geçiyor hatta bahcesinde ottugu evden cenaze cıkar diyenler var.
Parlak cisimlere merakı ile bilinirmis daha cok artık alip atiyor mu stokluyor mu bilemem ama 200 yıl yasadiklari efsaneymis 40 yıl kadar yasiyorlarmiş.
türkiye'de yaklaşık on değişik tür karga var. Bu on taneden sekiz tanesi Türkiye’de düzenli olarak görülürken iki tanesinin yalnızca bir kaç kaydı bulunmaktadır: göknar kargası ve çöl kuzgunu.

diğerleri ise şunlar:
Alakarga – Garrulus Glandarius
Saksağan – Pica pica
Sarı gagalı dağ kargası – Pyrrhocorax graculus
Kırmızı Gagalı Dağ Kargası – Pyrrhocorax pyrrhocorax
Küçük Karga – Corcus monedula
Ekin Kargası – Corvus frugilegus
Leş Kargası – Corvus corone cornix
Kuzgun – Corvus Corax