karikatür paylaşıp telif hakkı yüzünden kendini mahkemede hakim karşısında bulmak

1 /
Selçuk erdem, erdil yaşaroğlu gibi karikatüristler leman ekolünde yetişmiş, tanınmış, meşhur olmuş karikatüristlerdir. konuyu bildiğim kadarıyla karikatüristler ticari kazancı olmayan sitelerde yapılan paylaşımlara açtıkları davalardan vazgeçmedikleri gibi kendi hesaplarından merd-i kıptice açıklamalar yapmışlardı.

Mevzunun trajikomik yanı bu karikatüristlerin tanınmalarına çok şey borçlu oldukları leman dergisi 30 yıla yakın yayım süresinde hala ilk gün ki gibi komünizm, sosyalizm güzellemeleri yaparak ofansif mizah yapar. Ben tayad'ı leman okuduğum dönemde duymuştum mesela ilk. Cumartesi annelerini de öyle.

Yazdıkları, çizdikleri, eylemleriyle hep halkçılıktan (?) yana tavır koymuş, kapitalizme, patronaj sistemine, hukuk sistemine ve emeğin sömürüsü kültürüne halkçı, fakir halktan, garibandan yana duruşlarıyla (?) her zaman karşı durmuşlardır.

Şimdi bu telif davalarında görülüyor ki senelerce savundukları değerler birer sömürüden ibaretmiş.

Sen senelerce iktidarları işçinin, esnafın, halkın cebinden òmründen çalıyorsunuz diye hicvet, cep harçlıklarından artırıp dergini satın alan öğrencilerden kazandıkları paralarla meşhur ol, sonra dönüp kendi forumunda, bloğunda, sitesinde karikatürünü kullandı diye garibana dava aç. Ticari kazanç gütmeyen garibanı bile dava et.

Takip edenler bilirler erdil, Selçuk gibi isimler mehmet çağçağ, Tuncay Akgün, kemal aratan gibi dava misyonuyla karikatür çizen isimler değildir. Dolayısıyla onların yaptığını leman'la ilişkilendirmek de bir yerde zalimlik olur.

Ama senelerce ekmeğini yediğin çatıyı unutup garibanın hem parasını almak hem de üzerinden emek hırsızlığının ònlenmesi bilincinin kazandırılmasını düşünmek bile onursuzluk.
zaten erdil yaşaroğlu karikatürüne gülecek kadar espriden anlamayan insanlar ceza almalı bence. adamın denk gelip güldüğüm bir karikatürü var sadece. ama eğer umut sarıkaya da bu işin içine girerse yaşama ihtimalim olan durum.
erdil yaşaroğlu ve Selçuk erdem gibi karikatüristlerin karikatürlerini sosyal mecralarda paylaşıp telif hakkı yüzünden kendini hakim karşısında savunma yaparken bulma durumu.

şahsınıza açılan telif hakkı davaları en az 30 bin liradan başlıyor. Bu sebepten bahsi geçen isimlerin karikatürlerini sözlükte, Twitter'da, instagram gibi mecralarda paylaşmayın.