katar

petrolden buldukları inanılmaz geliri
lüks yaşam, yatlar katlar vb. müsriflik
ve diğer ilkelliklerden başka şeylere de harcadığını göstermek isteyen bir
emire sahip olan ülke.
bunun için emir el thani 250 milyon liraya
(bkz: iskambil oynayanlar) adlı bir tablo satın almış.
devamını gör...
geçtiğimiz ay hükümeti istifa etmiştir yani son yıllarda alıştığımız politikaları devre dışı kalmıştır. 2 hafta sonra da mursi devrilmiştir. bunlar olurken abd ve batı cephesi suriye'de suriye muhalefetine verdikleri desteği çekmiştir.
devamını gör...
2022 dünya kupasına ev sahipliği yapacak ülke.
devamını gör...
son agac kesildiginde son balik öldugunde beyaz adam paranin yenmeyen bir sey oldugunu anlayacak diyor ya j.j.thomson.iste bu ulke bu tespiti curuttu.para diskiliyanini,petrol iseyenini gordum lan.
devamını gör...
bizim adana kadar nüfusu olan ülke. haberlerde görüyoruz ortadoğuda nerede kargaşa varsa adı bir şekilde geçiyor.
devamını gör...
israilin katliamından dolayı sesi türkiye ile beraber en çok çıkan müslüman ülke...
devamını gör...
ünlü futbolcular için random emeklilik ikramiyesi sağlayan ülke.
devamını gör...
--- alıntı ---

1. isim tren
"kendisini getiren metro katarı yoluna devam edip karanlık tünelde kaybolmuştu." - o. aysu
2. taşıt dizisi
"otomobil katarı. yük katarı."
3. bir arada giden veya uçan hayvan dizisi

--- alıntı ---
devamını gör...
israilin katliamından dolayı sesi türkiye ile beraber en çok çıkan müslüman ülke olarak tanıdık ama bugün katar emiri şeyh temim bin hamad'ın, israil'in savaş malulü askerleri için bağışlanan bir evi 2 buçuk milyon euro'ya satın aldığı açıklandı. aslında 2 milyon euro değerindeki evin katar emiri tarafından daha fazla para ödenerek alınması israil tarafından büyük bir başarı ve yardım olarak görülüyormuş.

şu arapların para ile hava atma hastalığından yıldım yemin ediyorum, ne pis bir huy bu.
http://www.radikal.com.tr/d...
devamını gör...
gazze'nin yeniden imarı için (hani israilli biri boşuna yapmasınlar yine yıkacağız demişti ya) düzenlenen imar konferansında taahhüt edilen 5,4 milyar doların 1 milyar dolarlık kısmını karşılayan ülke. türkiye ise 200 milyon dolar taahhüt etmiş.
katar emiri bizimkiyle sıkı fıkı. inşallah diğer körfez ülkelerinden kendini ayrıştırır da bu coğrafya için hayırlı bir iş yapmış olur.
devamını gör...
yapılan askeri anlaşma gereği gerektiğinde askeri eğitim, savunma sanayi, ortak askeri tatbikat konularında askeri ve lojistik işbirliği yapılan ülke.

buna askeri üs açılması da dahil. yani gerekli görülürse türk askeri katar'da konuşlanabilecek. ve ilgili kanun türkiye tarafından onaylanmış.
devamını gör...
başta israil olmak üzere abd'nin en sadık köpeklerinin başında gelir.

suriye'de tecavüze, işkenceye, kimyasal silah kullanımına, kadınların alınıp satılmasına, insanların birer "böcek" gibi katledilmelerine en büyük yardımı olan, gırtlaklarına kadar, dirseklerine kadar kan ve irine bulaşmış, suud, türkiye, katar üçlüsü sayesinde, oluk oluk akan "müslüman" kanına doymamış, isid canilerini finanse eden küfür devletidir.
bu konuda ne türkiye katar'ın eline su dökebilir, ne de katar türkiye'nin eline.

inandıklarınızla helak olmanız dileği ile!

ehadun ehad.
devamını gör...
türkiye'nin yurt dışındaki ilk askeri üssü olmaya hazırlanıyor.
devamını gör...
rusya ile yaşanan uçak düşürke krizi sonrası putin'in "her güne 1 yaptırım" sloganının ardından, türkiye'nin ab ve nato ile işi sıkı tutmasının hemen akabinde erdoğan'ın soluğu aldığı ülke.

son dakika haberi şu: "katar petrol şirketi ile botaş arasında sıvılaştırılmış doğalgaz alımına ilişkin mutabakat anlaşması imzalandı. "

bu mesaj putin'e herhalde. madem böyle bir anlaşama imzalandı elbette orda enişte de vardır muhtemelen..

edit: bu arada vizeler de kalkmış. haydi şimdi doğru basra körfezi'ne, oradan iran'a selam göndeririz.
devamını gör...
türkiyenin rus çanına ot tıkamak için kullandığı körfez ülkesi. katar da kârlı tabiiki. amerikan piyasasına odaklı olarak lng tesisleri geliştirmiş, amerikan kaya gazı üretiminden dolayı elinde patlayan doğalgazı stacak mecra arıyordu. ve rusyanın tüm engelleme girişimlerine rağmen bir takım şeyleri de yapıyordu. doha da gaz ihraç eden ülkeler forumu merkezini rusya bu yüzden kurdurmuştu. ancak buna rağmen avrupaya artan bir şekilde ihrcatı sürdü. lakin yeterli değildi.
şimdi rusya ve avrupa adına almanya düşünsün. lavrovun bir anda "görüşeceğiz tabi!" demesi, türk akımını durdurmayacağız açıklamaları falan türkiyenin elinin sağlam olduğu kanaatimi daha da güçlendiren diğer faktörler.

neydi? tırt dış politika mı dediydi birileri?

suudi de yavaştan bu tarafa kayıyor haberiniz ola. bnd selman hocayla uğraşmaya başladı. bunlar ilk ayak sesleri.
devamını gör...
türkiye nin yakında tugay seviyesinde askeri üs kuracağı körfez ülkesi. tugay 3000-5000 arasında değişen askeri birliktir. ayrıca başka üsleri olmakla beraber türkiye nin ülke dışında kuracağı ilk büyük askeri üstür.
devamını gör...
tek tek gibim bir manası var vagonda olabilir. ayrıca bir arap ülkesi küçük ama petrol zengini bu aralar dış politikada epey adı duyulur oldu. israil sorunu* gibi meselelerde arabuluculuk gibim şeyler yapmaktalar. abdullah gül le arası epey iyidir katar emirinin.
devamını gör...
arap yarimadasi'nda bulunan buyukce bir yarimada olup, katar denilen ulkedir. ingilizce'si qatar'dir. nufusunun 3/4'unden fazlasi gocmenlerden olusur. baskenti doha'dir. petrol degil de dogal gaz acisindan cok zengin kaynaklara sahiptir. bunu cikararak, isleyerek ve ihrac ederek servetine servet katan bir ulkedir. ulkenin basinda sultan nispeten genis vozyonlu bir insandir. ulkeye egitim alaninda cok yatirimlar yapmaktadir. abd ile cok siki muttefiktir. abd'nin en buyuk askeri uslerinden biri buradadir. kisi basina dusen gsyh'da dunya'da ilk 3'e girmektedir. petrol zengini arap ulkeleri icinde maddi kaynaklarini en akillica kullananlardan biri diyebilirim.
devamını gör...
petrol gelirlerini kendi başına yiyememiş ve *uluslararası bir bankacılık şirketi kurmuştur. bu bankayla da imf ve dünya bankası dahil bir çok devlete ve kuruluşa kredi verip paranın canına okumuştur. diğer arap devletlerinden farklı olarak parayı sadece dansözlere yatırmamışlardır. nüfusunun önemli bir bölümü arap olmayan hint, pakistanlı, endonezyalı yada bagladeşli işçilerden oluşur. ama vatandaş değillerdir.

(bkz: katar rallisi)
(bkz: katar ligi)
devamını gör...
katar deyince aklına yanlızca ihh nin afrikadaki katarakt ameliyatları gelen zevatın eğilmesi gereken mukteşem yapı. cennet'ul firdevs.
devamını gör...
an itibariyle -kendi adıma- yaşanabilecek iki arap ülkesinden birisi olarak nitelendirdiğim minik petrol devi.

diğeri için (bkz: umman)
devamını gör...
erkek nüfusunun kadın nüfusundan bariz olarak fazla olduğu ülke.

katar'da her 100 kadına 309,8 erkek varmış, bu oran erkeklerin lehine olan dünyanın en yüksek cinsiyet oranı.
devamını gör...
2022 dünya kupasına ev sahipliği yapacak arap devleti.
futbolda para saçmaları ile ünlü ülke.
bakalım çöl ortasına başka neler yapacaklar.
muhtemelen arap halkı maçları izleyemeyecek.
krallar elit avrupalılar arasında maçlara gelirler artık.
devamını gör...
katar'ın uçakları şu an libya'ya bomba yağdırıyor.. evet, katarlılar haçlı ordusuyla beraber libya'nın sivil halkını nebukadnazar'dan daha yoksun ve daha acımasız şekilde vuruyor. tarihe kara leke olarak düşücek bu tutumları müslüman birliğinin gerçekleşeceği yakın dönemde kesinlikle hatırlanmalı ve bu terbiyesizliği yapan katar yönetimi imha edilmeli.
devamını gör...
körfez ülkelerinden katar'ın geçen yıl lüksemburg'u da geçerek dünyanın en zengin ülkesi haline geldiği bildirildi. doğal gaz zengini katar'ın servetinin abd'nin servetini de neredeyse ikiye katladığı ifade edildi.

uluslararası para fonu (ımf) tarafından yayınlanan verilere göre katar'ın kişi başına düşen gayri safi milli hasılası geçen yıl 88 bin 221 dolara ulaştı. bu rakamın 2016'da 111 bin 963 doları bulabileceği tahmin ediliyor. beş yıl sonraki tahminlere göre lüksemburg'un kişi başına düşen gayri safi milli hasılası 94 bin 621 dolar, singapur'un 70 bin 992 dolar ve abd'nin ise 55 bin 622 dolar olacak.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.