kavun vs karpuz

1 /
Kısa vadede karpuz kavunu tokatlar ama uzun vadede her zaman kavun kazanır.

Ne demek istedim? Şöyle... Fiyat/kalite olarak karpuzun yaz mevsimi içinde yenebileceği en iyi zaman dilimi haziran 15-temmuz 30'dur.

Ama kavun temmuz başında bir çıkar ve ekimin sonuna kadar hem ucuz hem de lezzeti pişman etmeyecek şekilde sofraları şenlendirir.

Ben her ikisini de severim.
Kesinlikle karpuzun lezzet olarak ve güncel hayatta kullanılma olarak kazanacağı versusdur.
Örneğin soğuk ve çıtır olduğu zaman dünyanın en güzel meyvesidir.
Metafor olarak kullanım alanı ise ;
Karpuz gibi göt ...
tercih meselesi yapacağım meyveler değil ikisi de. gerçi ben genelde hiçbir meyveyi tercih meselesi yapmam. sulama suyuna bile zam yapan devletimiz zaten bu sene babayı yersiniz demiştir. biz neden tercih yapalım.
Tarla fiyatı ile market fiyatı arasında 10 kat fark bulunan tarım ürünlerimizdendir.

Üretici ile tüketicinin arasına girerek, her ikisinin de kanını emen bu aracı takımını aradan çıkarmadan açlık bitmez sayın Şener ve Kılıçtar. Üreticiye destek verme, hatta üreticiden vergi al. Lakin aracı takımını da ırgatlığa gönder ki samimiyetin belli olsun.
üreticiler, sağ olsun, karpuzu kabakla aşılamayı keşfettiklerinden beri, karpuzdan tiksindik. üreticinin rekoltesi arttı mı? arttı. peki tüketici tatmin oldu mu, aldığı maldan? hayır.
çocukluğumun karpuzuyla, kavunu arasında kıyasa girecek olsaydım, ikilemde kalırdım. sağ olsun üretici sayesinde, direkt kavun diyebiliyorum.
yaz meyveleri ve birbirlerinin benzerleri olan kavun ve karpuzun kıyaslaması. birbirlerine o kadar benzerler ki ingilizler bunları melon ve watermelon olarak isimlendirmişler. ancak benim favorim kavundur. hele ki süheyla kavunu dehşettir.