kaza tespit tutanağı

1 /
aracınızın sigortalarını yaptırdığınız zaman, sigortacınızdan istemeniz durumunda, kargoyla 5-6 tane yolluyorlar. poliçenizi mail olarak istemeyin sadece. hem mail, hem matbu isteyin, tutanak da yanında gelsin. mutlaka aracınızda bulundurun. kazalarda, en çok vakit alan şey, tutanak bulmak oluyor çünkü.
tarafların anlaşarak polisi beklemeden doldurabilecekleri formun adıdır. bugün avm girişinde bir kaza gördüm ve trafiği kitlemek pahasına araçlarını kazanın gerçekleştiği hali ile bırakmışlardı. polisi beklediklerini söylediler. olay anının fotoğrafları çekersiniz dostlar, tutanağınızı doldurursunuz, ehliyet ve trafik sigortası fotoğraflarını da çekersiniz, gerisini kaskonuz hallediyor zaten, o kadar trafiği kitlemenin bir manası var mı.
maddi hasarlı trafik sigortalarında tarafların aralarında anlaşarak hazırladıkları tutanaktır.*

yalnız şöyle bi sıkıntısı var bu tutanak işinin taraflar kendi aralarında çok zor anlaşıyor.sigortacı çağrılıyor sigortacıya suç oranı kimde falan fiştan yarenliği.sigortacı doldururken karşı tarafta kendi sigortacısını çağırıyor bi üçkağıt yapıyor olmasınlar diye.insanlar güvenmiyo yani git çok uçuk laflar yazıyorlar tutanağa.ulan kararı eksper verecek istediğin kadar yaz çiz karala yemin et sen.

"maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı" da denilen, malumunuz üzere vuku bulmuş bir trafik kazası üzerine tarafların birlikte anlaşarak hazırladıkları yahut gelen trafik polisince resen hazırlanacak resmi tutanaktır.

bu tutanağın asıl önemi, maddi hasarın fazla olduğu yahut yaralanmalı trafik kazalarında ortaya çıkmaktadır. zira kazaya ilişkin açılacak davada başlıca deliller arasında yer alacağı gibi, hazırlanacak bilirkişi raporlarında, yapılacak keşiflerde de kaza tespit tutanağı kazanın oluş biçimi açısından ele alınacak en önemli delildir.

kaza tespit tutanağı hazırlandığı sırada, eksik, hatalı yahut yanlış hazırlandığını düşünen kişinin 7 gün kesin itiraz süresi vardır. itiraz dilekçesini kaza yeri sulh hukuk mahkemesine vermesi gerekecektir. aksi takdirde kaza tespit tutanağı kesin delil olarak dosyada yerini alacak, daha sonra yapılan itirazlara çok da itibar edilmemesi sonucunu doğuracaktır.

edit: örnek tespit tutanağı için buradan bakınız: git