kebap

1 /
Nüfusun yüzde yetmişnin lokanta vitrininden bakınmakla yetindiği gıda ürünü.

Ne laik rejim, ne de 20 yıllık tek başına Akp iktidarlığı bu tabloyu değiştirmedi.

Her gelen iktidar "hain Naum" doktirinine sadık kalmışçasına Anadolu insanını aç bırakma geleneğine uydu.
ortadoğuya ait olmakla birlikte en güzelinin türkiye'de yapıldığı yemek. (bir iki şehre indirgemek de gereksiz birçok şehrimizin kendi kebap kültürü var.)

iran'da, istanbul'daki iran lokantasında ve istanbul'da lübnan mutfağını iyi temsil eden tahin'de yedikten sonra vardım bu kanıya. yediklerimde ortak olarak et çok kuruydu ve ağızda garip bir his bırakıyordu. tatları da gerçekten kötüydü. nimet olduğu için benzetme yapmayayım ama harbiden çok kötü...

dün gece gördüğüm rüyada, bir pavyonda oynarken zorla elime tutuşturulmuş et yemeğidir. sonrasında tadını beğenmediğim için hesabı ödemeyip silahlı çatışmaya girip bacağımdan yaralandım. rüyamı tabir edebilecek ulvi bir yazar varsa buyursun yoksa ilk fırsatta kendimi bir pavyonda kebap yerken bulabilirim.
Arapça'da "pişmiş, kızarmış" anlamındaymış... etin mangalda meşe odunu ile pişirilmesine ya da odunlu fırında pişirilen et yemeklerine verilen ad. kebap doğrudan ateşin üzerinde tutularak veya bir kap içinde susuz olarak ya da kızartma veya kavurma yoluyla pişirilir.

*
git