kedi sahiplenmek isteyenlere tavsiyeler

bir kedi sahiplenmek istiyorum ama aklımda bir sürü soru işareti var nasıl yaparım nasıl olur hiç bilmiyorum. sözlük yazarlarının tavsiyelerini bekliyorum.
devamını gör...
sarı kedi alırsanız metafizik olarak misafir çeker.

deneyin görün.
devamını gör...
http://www.petarkadas.com/p...

ücretsiz sahiplenin. bakamayacak gibi olduğunuzda da sokağa bırakmayın. yeni yuvasını bulun ya da barınağa bırakın. minnak alın, yaşına girmemiş olsun mümkünse. adını yumak koymayın. *)
devamını gör...
kediye alerjinizin olup olmadığını tespit edin. yoksa alerjiyle tanınmaz hale gelip, hayatınızın kısmen de olsa merkezine oturttuğunuz o tüylü topaçları bırakmak kolay olmuyor.
devamını gör...
benim yerime de bir tane sahiplenin. zira ben astım dolayısıyla sahiplenemiyorum. dışarı çıkıp kedi mi sevsem, ne dersin sözlük?
devamını gör...
sahiplenmeyin lan! hevesinizi alınca sokağa atıyorsunuz kedileri. hem evde hayvan beslenmez.
devamını gör...
evinizin bahçesi varsa sahiplenin. hayvanları eve kapatıp keyfiniz gelince dışarı çıkartacaksanız hiç bulaşmayın bu işlere.
devamını gör...
öncelikle ilk iş veterinere götürün. kontrol ettirin. yarası, paraziti, bir hastalığı var mı bir anlaşılsîn. sonra kimlik kartı çıkartırın ve veterinerin yönlendirmesi ile gereken tüm aşıları yaptırın. bu aşıların çoğu sahibi içindir. ama parazit aşısı önemlidirler. ve eğer evinizde başka kedi varsa yeni gelen kedi parazitlerini düşürene kadar ikisini yan yana getirmemekte fayda var. diğer kediye de parazit geçebilir. pire damlası ile pirelerinin düşürülmesi gerekmektedir. ve eğer yeterli olgunlukta ise kısırlaştırmak faydalı olacaktır hem kedi hem sahibi için.
vee en önemlisi de sokaktan ya da barınaklardan sahiplenin. pet shoplardan satın almayın. dışarısı bir sürü yardım bekleyen canlarla dolu.
devamını gör...
barınaklardan ya da sokaktan kedi sahiplenmek gerektiğini düşünüyorum. özellikle barınaklardan sahiplenilmesi daha doğru geliyor bana.

5-6 yıldır yanımda olan kedimi barınaktan sahiplendim. fiziksel engelli bir kedi. sokağa bırakılmasına bir gün kalmıştı. zaten barınaklardan sahiplenilmesi bu yüzden gerekiyor. genellikle insanlar yüzünden zarar görmüş ya da farklı nedenlerden dolayı tedaviye ihtiyaç duyan hayvanlar var ve sürekli yenileri geldiği için, diğerleri henüz tam iyileşemeden sokağa bırakılıyor. yer açmak gerekiyor. barınak gönüllüsü hiç olmazsa böyle söyledi. sosyal medya üzerinden bu tür kedilerin ilanlarına rastlamak mümkün.

barınaktan kedi sahiplenmenin hem iyi hem kötü yanları var. öncelikle oradan çıkan, yoğun tedavi görmüş ve korkmuş kedimin psikolojisi tamamen bozuktu. sürekli miyavlıyordu mesela. haftalarca sürekli miyavladı. bir noktadan sonra herkes çıldırdı. kediyi sokağa bırakmamı ya da sahiplendirmem gerektiğini söylediler. bir sürü olay çıktı. kediyi alır giderim dedim içimden ne olur git demesinler derken. daha önce gitmişliğim olduğu için sustular, eğer susmasalardı muhtemel kediyle kendime ev bulmam gerekecekti. sonrasında daha farklı sorunlar çıktı ortaya. mesela dokunmamıza asla izin vermiyordu, direkt çiziyordu. sevemiyoruz asla. daha kötüsü hareket bile edemiyoruz çünkü bunu tehlike olarak görüyor. en ufak hareket korkmasını sağlıyor. bize saldırıyor. tırnak çıkarmayı ve çizmeyi 4 senenin sonunda bıraktı. ama ilk geldiği gün patisini elimin üstüne teşekkür eder gibi koyması nedenli ben onun potansiyelinin farkındaydım. bunu bir tür tedavi olarak gördüm. o iyileştikçe iyileşeceğime inandım. onun bir bacağı ben olabilirdim, o benim eksikliklerimi tamamlardı. bir şekilde gerçekten beraber iyileştik.

iyi yönlerinden biri bu. bir canlı var, yaralı ve eksik. sen onu iyileştiriyorsun ve onunla iyileşiyorsun. çünkü insan olmak yaralı ve eksik olmak demek. bu da huzur veriyor insana. evet bir işe yarıyorum diye düşündürüyor. onca çaba sonrası kedi senin yüzünün üstünde yatmaya başlıyor. her akşam kucağında uyuyor. sana ölü fareler getiriyor hediye olarak. her gittiğin yerde takip ediyor. eve gelmediğin gün kapının önünde sabaha kadar miyavlıyor. çünkü değer gördüğünün farkında.

ben hep şunu savunurum. bir insanın anne olmak için doğurmasına gerek yoktur. bir kedinin, hamamböceğinin ya da bir çiçeğin annesi olmak mümkün. anne gibi hissettiğin sürece annesin. ya da baba. bu duyguyu yaşamak için hayvanlar çok ideal oluyor bazen. mesela evde kaldıysan. kör, fiziksel engelli ya da farklı rahatsızlıkları olan kedileri bakmak bu hissi daha çok veriyor.

işte bu nedenlerle benim önerim kediyi mutlaka barınaktan ya da sokaktan sahiplenmek. para vererek satın aldığımız kedilerin anneleri sürekli doğum yapmaya zorlanan kediler. çiftliklerde zayıflıktan ölmek üzere olan kedilerin yavrularını sahipleniyoruz.

en son en rahatsız edici bulduğum şeyden bahsedeyim. kediler ya da köpekler heves edip sahiplenip, sıkılıp sokağa bırakabileceğimiz canlılar değil. duyguları var. depresyona girip yemek yemeyi istemeyip ölüyorlar ya da mutsuz oluyorlar. sokağa alışamıyorlar. bir şekilde hayvana kötülük yapmış oluyoruz. sahiplenme kararını karakterimize göre almamız gerektiğini düşünüyorum ve buradan tüm kedilere kocaman öpçükler yolluyorum.
devamını gör...
kimlik çıkartmayın. eninde sonunda bıkıp başınızdan savmak isteyeceksiniz. barınaklar kimlikli kedileri almıyor.
devamını gör...
kedinin hangi turu?
(jaguar.. arslan.. kaplan.. sade kedi?)
devamını gör...
yakın zaman içinde gerçekleştirmek istediğim eylem mama,kum, tırnak kesimi her türlü tavsiyeyi dinlemek isterim.
devamını gör...
şunu unutmamalısınız ki evinize gelen misafiriniz kediden korkabilir. bu durumda ikisine de yazık. kedi kafese ya da odaya yahut misafir de koltukların başında. bilemiyorum.
devamını gör...
eğer kedinin kumu için ayrı bir alan ayıramayacak durumsaysanız(biz mesela bir tuvaletimizi kedimizin kum kutusuna vakfettik) koku ve hijyen açısından sizi zorlayabilir. ayrıca kediciğin tırnakları için bir tırmalama tahtası almalısınız, haftada bir en azından yaş mama alırsanız mutlu oluyorlar, ona koliden kapalı, kendini güvende hissedebileceği ve güzelce uyuyabileceği koliden bir mini ev yaparsanız daha rahat edecektir. ayrıca yavru alacaksanız ilk aylarında sindirim sistemine aşırı dikkat edin, ilk aylardaki kedilerin bazıları sindirim hastalıklarının atlatamıyor maalesef. sevin ama sıkıştırmayın, o size istediğini anlatır sizr zaten.
devamını gör...
kedi kılı çok dökülür, bilmediğiniz bir alerji veya hassasiyetiniz varsa bu kıl akciğerinizde zamanla kitle oluşturup ameliyat sebebi olabilir.
devamını gör...
hevesinizin gelip geçici olmadığını kontrol edin .
onun da bir canı var. o da seviniyor üzülüyor vs.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.