kelleşmiş din

1 /
Vahiy toplumunun ürettiği kültür güzeldir ama bu toplumun ürettiği kültürü din diye tanımlarsan, Allah'ın eksik bıraktığını biz Müslümanlar tamamladık der gibi olur.

6 Mayıs günü yazın başlangıcı diye kutlaman, eğlenmen, bir takım faaliyette bulunmana kimse bir şey demez. Ama bu günü dinin bir ritüeli gibi kutlarsan, efsaneleri bir hakikat gibi dillendirirsen ve bunu yaparken de dini payanda yaparsan karşında muvahhidleri bulman kadar doğal bir şey olamaz.

Hz. Ömer, ziyaretgah haline getirilen, altında Rıdvan Bey'atının yapıldığı ağacı kesmesi bize örnek olması lazım gelmez mi ?
boko Haram'ı da el kaidesi'de taliban'ı da rivayet dinine sıkı sıkı bağlıdır. bütün uygulamaları da (vahşilikleri, sapıklıkları) dayandırdıkları rivayetler doğrultusundadır. ''kurancı'' denilen kimselerle tek ortak noktaları haniflik söylemi sanıyorum. öyle bir cehalet var; * adam ''kurancı'' kimselerle selefi akımları aynı zannediyor. ha pardon, tasavvuf-tarikat karşıtlığı da ortak noktaları ancak bir radikal selefi islami yorum itibari ile bir kurancıdan çok bir mutasavvıfa yakındır. heh, bir selefi ile bir tarikatçının ortak noktası ise uyduruk rivayetlere inanmayanlara ''hadis inkarcıları'' yaftasını yapıştırmaları. karşısındaki hoca ''qale rasulullah'' diye başlayınca bir vahiymiş gibi hiç sorgulamadan, zerre düşünmeye zahmet etmeden inanmaları.
Din 1400 küsur yıl eklemelerle o kadar şişirilmiş, rayından çıkarılmıştır ki, bu bidatleri ayıklamak kolay olmayacak. öze dönüş hareketine ''kelleşmiş din'' adını verdiniz öyle mi?
evet bütün o hurafeleriniz, israiliyyatınız, o toz toprağın, hakkın hakikatin üzerinden süpürülmeye ihtiyacı var.
dinde o yok bu yok , tasavvuf yok, mevlid okuyan kafirdir, efendime söylim şu şirktir bu haramdır , diye diye dini dızmdızlak bir dazlağa dönüştürdüler. ve din bunların elinde kel bi kılıca dönüştü. afrika'da boko haram'ı da , afganistan'da taliban'ı da , el kaidesi'de ve bunlardan peydahlanan binlerce hamidosu da böyle elinde kılıçla, bombayla kafa keserek insanları nasıl cezalandırırım diye hazır bekliyorlar. kafasındaki tek islam şablonu birilerini keserek huzura ermek.

şu bi mevlüt okusa da kafir ilan edip bombalı araçla alayını imha etsem kafası yaşayan modellerle doldu islam dünyası. hiçbir estetiği olmayan , hiçbir derin düşünce kazısı yapamayan, arkeolojik fikirleri olmayan bu at gözlüklü tiplemeler yüzünden insanlar teşbih bile yapamaz hale geldi. misal mevlana'nın secdede alnını şarapla yıkamadıkça hakkı bulamazsın sözünü bu denyolara söylesen iki saat mal değneği gibi suratına bakar sonra da elindeki kılıçla kafanı kopartmaya kalkar.