kemal sunal'ın 90'lardan itibaren yeteneğini kaybetmesi

1 /
Her oyuncunun en verimli olduğu dönem vardır sanırım anlatılmak istenen bu ama farklı bir noktaya çekilmiş. Bu sadece oyunculukta değil bir çok alanda böyledir. şu anda Şener şen maho ağa'yı oynasa hangimiz güleriz? Kemal sunal'ın çok yetenekli bir oyuncu oluşu tartışılmaz ama 40 yaşındaki adama hala şabanlık yaptırmaya çalışırsan olmaz. Mesela 1991 yapımı varyemez filminde kemal sunal çok iyi bir iş çıkarmıştır, Çünkü ona yaşının rolünü vermişlerdi. Bence mesele yapımcı veya yönetmenlerin fazla para kazanma uğruna oyuncuları olmayacak rollere sokma isteğinden kaynaklanıyor.
kemal sunal'ın hiçbir filmine gülmemiş biri olarak katılmadığım başlık.
bu düşüncemde çocukluğumda tv izlememin yasak olmasının büyük payı olabilir.
bana hiçbir zaman komik gelmedi.
hatta çoğu zaman acıyarak izledim.
çocukluğumda yaşamış olduğum travmalar mizah anlayışımı büyük ölçüde etkilediğinden
birilerinin fiziksel özelliklerinden dolayı mizah malzemesi olması beni her zaman hüzünlendirmiştir.
dünya sözlük'e biraz daha derinlik katmak, kişi ve olaylara farklı perspektiften bakmak amacıyla kariyerinin tamamını izlediğim türkiye'de güldürünün kralı olarak herkesçe kabul edilen kemal sunal'ın 90'lı yıllardan itibaren neden yeteneğini kaybettiğini ve kalıcı işler yapamadığını açıklamaya çalışacağım.

öncelikle kemal sunal'ın 90'larda etkisini yitirmesi veya kariyerinin inişe geçmesi gibi bir başlık açsaydım, doğru olmazdı. zira tarihsel olarak bu yadsınamasa da özel kanalların 90'ların başında yayın hayatına girmesiyle kemal sunal filmleri başta show tv olmak üzere tüm kanalların prime time saatlerinde yayınlandı ve izlenme rekorları kırdı. yine de bu filmler 70 ve 80'li yıllarda çekilmişti. yani kemal sunal 90'larda televizyonların kralıydı ama eski yaptığı işlerin ekmeğini yedi. 80'li yıllarda video kasetten milyarlarca türk lirası kazanan kemal sunal televizyonlardan telif alamadı. dolayısıyla 90'larda kemal sunal yine kraldı ama eskinin ekmeğini yiyordu.

öte yandan show tv'nin ratinglerdeki hakimiyetini kırmak isteyen star ve onun kardeş kanalı tele on kemal sunal'la bazı diizler çekti. bu diziler de hiç tutmadı çünkü açık bir şekilde kemal sunal güldürme yeteneğini kaybetmişti, yani artık komik değildi. ne saygılar bizden, ne bay kamber kötü diziler değildi. şaban ile şirin ve şaban askerde'nin belli bölümlerden sonrası ise açıkça kötü olsa da kemal sunal'ın güldüremediği gerçeğini değiştirmiyor.

kemal sunal yeteneğini neden kaybetti ? bence bunun sebebi kemal sunal'ın zaten iyi bir oyuncu olmamasıydı. kemal'İn olayı yüzü ve mimiklerindeydi. 20'li ve 30'lu yaşlarındaki hali ve tavırları o kadar gülünçtü ki almanya'ya turneye gittiğinde sahneye çıkar çıkmaz gurbetçiler gülme krizine giriyor kemal'in hazırladığı fıkraları anlatmasına bile gerek kalmıyordu. 85'ten sonra güldürü anlamında dominasyonu olan tek çalışması mevcut değil. o dönemde oynadığı biri hafif güldürü diğeri de ciddi dram olan yoksul (1986) ve düttürü dünya (1988)'in başarısı yaptıkları tutarlı toplumsal hiciv ve sağlam senaryolarından kaynaklanmaktadır. her iki filmde de kemal sunal başarılıdır çünkü filmler iyi hazırlanmış bir metin ve kurguya sahiptir kemal sunal'ın rol arkadaşları ise neredeyse paydaş düzeyinde katkı sunmaktadır.

hasılı kelam kemal sunal daha ziyade fizyonomisinin olağan dışılığına dayanan komikliği yüzü oturup dolgunlaşınca devam edememiş, mecburen isminin efsunuyla kalibresinin altında işler yapmıştır. buna rağmen özel kanallardaki eski filmleri sayesinde toplumsal popülaritesi 90'larda katlanmış. y kuşağına da kendisini sevdirmiştir.