keman çalmak

1 /
Zihnimde Sadece varlığını hatırlabildiğim, çalıp çalamadığıma dair fikrimin olmadığı bir keman çalmak maceram var. Galiba 3-4 yaşlarımdayken eve bir keman almışlar. Evde bir keman olduğunu, arada elime aldığımı, biraz çalmaya çalıştığımı, tellerini sıktığımı hatırlıyorum. Oyuncak gibi oynamışım işte. Hatırlamadığım şey zavallı kemanın mahvoluşu. Bir akşam vakti, babam kanepede uyurken, zavallı kemanı babamın kafasına indirmişim. Kafasına vurdum yazamıyorum çünkü küçücük bir çocuk için vurmak çok hafif kalabilir. Ben bas baya babamın kafasına ağır bir darbe indirmişim. Resmen kafasının içinde şimşekler çakmış. Olay anıyla ilgili tek hatırladığı; gözümü açtığımda bir ışık gördüm. Çok şükür ona bir şey olmamış. Ama zavallı kemanı evde bir daha görmedim.
Çalmak kavramı çok fütursuzca kullanılıyor. Şayet kemanın zilyedinin rızası olmadan kişi kendisine veya başkasına yarar sağlamayı amaçlamışsa hırsızlık suçu oluşur.

Yok zilyedin rızasıyla keman elden çıkmış ve kişi kendisine veya başkasına yarar sağlamayı amaçladıysa da güveni kötüye kullanma suçu oluşur.

Zilyedin rızası var mı yok mu işte bütün mesele bu.
*
İlk yıl parmaklarınız kesilir, ikinci yıl kolunuz uyuşur, üçüncü yıl çocuk şarkıları başlar , dördü tamamladınız mı tebrikler! Artık pek çok ‘şarkı’ ezberinizde.