kemerli burun

1 /
bir tanıdığım yaptırmıştı kemerli burnunu. Gerçekten sonradan çok fark etti yüzünde bu durum. tabi kendi ile barışık olanlar yaptırmasa da olur ama kafasını takanlar yaptırsın rahatlasın.
Bir gün aniden kırılarak yerine yenisini hayal ettiğim benim kocaman burnum. Neler yapmadım ki. o kemer olmayaydı ah o kemer. Gerçi kanat kısmı ayrı bir hava katıyor. Adeta burnumda gamze varmışçasına.
ağzınızı açtığınızda maskenin çenenize intikal etmesini sağlayan burun tipi.

liderlik vasfıysa memleketimi komple başkent yapmalısınız, bilemedim..
Antik çağlardan beri değerli olan burun şeklidir. Shakespeare'in bir oyunun da Türk burnu'na dikkat çekilir. Türk burnu olarak da padişah burunlarını dikkate alırlar. Bir bölgede zirvede kim varsa o bölge o şekilde anılır. ondandır liderlerin karizmasına bu denli dikkat edilmesi. Reis sayesinde türkler pek uzun sanılacak.

Bir yerde padişahların resimlerinde yan durma sebebinin kemerli bir burun yapısı olduğunu ve bunu göstermek istemesi olduğunu okumuştum. Baya baya burnunu göstermek için yan portre resimleri var. Fatih sultan mehmet'in, kanuni sultan süleyman'ın meşhur resimleri hep yan durdukları resimlerdir. Okuduğumuz kaynaklara göre gerçekten de kemerli burun yapılarına sahipler. Kartal burnuna benzeyen bu burunlar karizmayı, soyluluğu, gücü simgeler.

Burnu kemerli olanlar artık başınız dik yürüyebilirsiniz.
İnkalarda kemerli burun ve şaşı göz asillik göstergesi sayılırmış; bu yüzden çocuklar yeni doğduğunda şaşı olmaları için gözlerine yakın yerlere cisimler koyarlarmış.
Özellikle ince olani erkek adama çok yakışan ciddi bir karizma katan ayrıntıdır bu. peki kadınlara yakışmıyor mu yakışana çok da fena yakışıyor. kemerli burna sahip olup ikide bir bundan yakınan arkadaşlara salak mısın lan sen mis gibi diye telkin ederdim ki harbiden de kemerli burun bazı tiplere çok ciddi hava katıyor. Tabi karı gibi ikide bir yakınınca bütün hava gidiyor ayrı mesele!