kendi kendini hayal kırıklığına uğratmak

1 /
Hedeflerin farklı ivme ile yol alması işi..
Arap aşı çorbası diye niyet edip domates çorbası olur bu diyerek ilerlerken çorba tarhana çorbası oldu mucize gibi resmen, benden başka kimse tarhana yemediğine göre de kendimi alkışlıyorum...
sevdiklerimi hayal kırıklığına uğratma hassasiyetimin yanında daha az acı veren durum.

kendime olan güvenimin sarsılmasından ziyade bu sarsıntıyı görünce bana olan inançlarının sarsılacak olması beni daha çok yıpratıyor, what's my problem...
#7005560 (burada yazdığımın bir benzeri aslında)

sadece ve sadece çevre ile alakalı olan durum.
bir insanın ailesinin/çevresinin beklentisi çok yüksekse, sürekli kıyaslama yapılıyorsa ve hakaret ediliyorsa o insanın kendisini hayal kırıklığına uğratması mümkündür.
Kendisine belirlediği bir hedefe ulaşamamış insan kişisidir. Yapacağına inandığı şeyi başaramayarak hayal kırıklığına uğramıştır.

İkili ilişkilerde ise kendi kendine hayaller kuran, karşı tarafın kafasında bu hayallere yer olmadığı gerçeğini anlayıp hayal kırıklığı yaşayan kişidir. İlişkilerde ortak hayaller kurmak daha sağlıklıdır.
insanın kendisinden beklediği yerde olamaması durumu.

bakınız koysam kendimden başka ne koyarım bilemiyorum. ucundan kıyısından tutunmaya çalıştığım bir hayatım var. bir zamanlar ne hayaller kurarken şimdi kendime ufacık günlük hedefler koymak ağırıma gidiyor. bazı şeylerin böyle ufak ufak adımlarla başarılacağının farkındayım ama çok canım acıyor. ben ne hayallerle başlamıştım mücadeleye. sonra adım adım güçsüzleştim, sanki bir başkasını dışarıdan izlercesine baktım kendime, sanki güçsüzleşen bir başkasıymış gibi. kendi kendimin hayal kırıklığı olmaktan korkuyorum artık.