kibir

1 /
kalbinde zerresini taşıyan cennete giremeyeceği için imansız ölmekten daha çok korktuğum günah. bir şekile imanlı ölürüz ama iş kibire gelince insan kendine güvenemiyor. allah içimizde zerresi varsa atsın içimizden.
Sizi dahili ve harici bedhahlardan koruyan içsel zırh. Pek tabii dağlarla boy ölçüşme, yok efendim yeryüzünü yarmak bir yarmalığa soyunmadan, kişilerle aranızda bırakmanızın ruh ve madde sağlığınıza iyi geleceği bir mesafedir. İçinde üstünlük ve kendini tanımamazlık olmayan kibir koruyucu kalkandır.
bir konuyla ilgili olarak ayrıntılı, açık seçik bilgilere sahip olduğunu ancak başkalarının bu mevhumdan yoksun olduğunu düşünen kişi.

floresan lamba alır kişilere, en cafcaflısından...
Narsist kişilik diye tabir edilen kişilik yapısı vardır. Bu kişiler kendilerini büyük, üstün, özel ve ayrıcalıklı görürler. Diğer insanlara da tepeden bakarlar. Özellikle trafikte "sen benim kim olduğumu biliyor musun? Tavrındaki kişiler bu yapıya sahiptirler.
Kötü bir haslet. Genel itibari ile aynı düşüncede insanlar, hem fikir. Herkes bu kadar kibirden bahsederken, kimsenin kendinde kibiri görmemesi oldukça ironik.

Neyse efendim, bir de kibirli olduğunu kabul eden, yazıkımsı insanlar mevcut. Matah birşey olarak kabul görüyorlar zannımca. Şey misali, benim kibirimin yanında seninkinin esamesi okunmaz. Demek istediğim o burunun, şeyden* çıkmayacak olması.
herkese kolaylıkla yapıştırılabilen sıfat.

insanların sizi muhatap almaması kibirlerinden olmayabilir mesela, sizle direkt muhatap olmak istemiyor olabilirler mesela..
insanoğlu her tür kibir elbisesini giyer ve üstüne cuk diye oturur.

kibir nedense sadece kendini üstün görenlerin , aşağıda gördüğü insana uyguladığı bir şey zannedilir ama alakası yoktur. aşağı tabaka , üst tabakaya da kibirlenebilir.

yani mesela hep zenginlerin fakirlere kibirle baktığı zannedilir ama tam tersi de olmuyor mu sanki? yani fakir insan, zengin için atıp tutmuyor mu? yani bu kibiri zengin fakire yapınca kibir tanımına uyuyor da , fakir zengine yapınca neden tanım dışına itiliyor? ikisi de kibirdir.

kibir insan olmakla alakalı bir kavramdır. sosyal statü , konum , durumla alakalı değil. her insan da bu kibir elbisesini giyer . zira insanoğlu öyle zannedildiği gibi iyiliğe meyilli değil , her zaman kötülüğe meyillidir. iyi olsa caaanım cenneti bırakıp dünya'ya gelir miydi?