kibirli

sahip olduğu duygunun tetikçisi bencilliktir. hayatı kendi menfaatleriyle sınırlı yaşayan insan kibirlilerin en büyüğüdür.
kibirli, başkasının rahatını, iyiliğini, hayrını düşünmez. bir kere hata yapmaya gör seni silmek yapacağı en kolay iştir.
hayatına giren insanlar birer uydudan farksızdır, uydusu yapamadığı, menfaatine ters meyildeki insanlarla ilişkileri hep kısa ömürlüdür.
kibirlinin hayatı kavgayla geçer. en iyi makyajı dobra olmaktır. dobra olduğu müddetçe özünde iyidir, tanısan seversinciliğin nimetlerinden çokça faydalanır.

yaptığı iyilikler normal bir insanın yaptığı iyiliklerden daha tesirlidir.
genelde çizgisi dışına çıkmadığı için bir iyiliğiyle karşısındakine dünyaları bağışlamış gibi hissettirir. halbuki iyilik de yapsa aynıdır o kafasındaki dünyayı değiştirmediği yanlışlıkla da olsa kuyruğuna bastığında zehrini zerk edecek yılandan farksızdır.

kibirlinin en büyük imtihanı nefsiyle mücadelesidir aslında. bir nefse sahip olduğunu kendisinin de her normal insan gibi zaafları olduğunu kabullenemediği için mücadele edemez. kolay olanı seçip hareket alanını geniş tutar. alanının içine girdiğinde onun eksiklerini sağaltan bir katalizör olmadıkça etrafında tutunamazsın.
devamını gör...
kibirli insanların tavırları kendisine katlanılmaz gelen, sinirlenen, o ortamdan kaçmak isteyen insan da kibirlidir. çünkü karşı tarafın egosundan kendi egosu rahatsız olur. eğer kişi de kibir olmasaydı kendinden olmayan şeyden ötürü üstünlük taslayan, bir anlamda ruhen bir hastalığa sahip olan birisinin tavırlarından rahatsız olmazdı.

dipnot: kibire karşı kibir sadakadır diye de bi söz vardır ama oradaki kontrollü ve bilinçli bir harekete işaret ediyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.