kindar

1 /
Kin, içinde intikam almayı da taşıyan bir kavram. Kindar dediğimizde kin kalbinde yuvalanmış kişi, kalbi kinin yurdu olmuş manası var.

İntikam alan yani müntekim allah'ın sıfatlarındandır ki yeryüzünde bozgunculuk yapıp yetimin malını yiyen, sebepsiz cana kıyan insanlar için intikam almak gerekir yaptırım uygulamak da intikamdır bir nevi, bu adaletin de bir gereğidir. Yoksa insanlar şöyle düşünür madem yaptıkları yanlarına kar kalıyor neden biz iyi olmak için mücadele ediyoruz ki?

Ancak kul hakkının ve toplum barış ve güvenliğinin ihlal edilmediği daha çok bireysel kötülüklerde affetmek de bir o kadar teşvik edilmiş. Unutmazsın belki ama intikam almanın da peşine düşmezsin.

Aslında çok da kötü olarak nitelendirebilecek bir özellik değil. Yeri gelir kindar olmak gerekir. Ama herkese değil. Kardeşine, arkadaşına, akrabana komşuna değil. Onlar kindar kişiye karşı olsa bile onlara karşı kindar olunmamalıdır. Benim için kindarlık, dinime inancıma maddi ve manevi olarak düşmanlık edenedir. Öyle de olmalıdır. Bu tip negatif duygular düşmana karşı kullanılmak için vardır. Gücüm yoksa kalbimle buğz ederim. Bir iki gün kınamakla olacak şey değil.
yapılan cürümleri unutmadığın zaman isimlendirildiğin sıfat. yapanın edenin yanına kâr aldığı bir zamanın çocukları olarak, kim olursa, aile, arkadaş, eş, dost dinlemeden edilen cürüm ve zulümlerin yanlarına kâr kaldığı insanları tarafından maruz kalınan bu sıfat, artık bir dur dediğinde muhakkak yüzüne çarpılıyor. istisnasını hiç görmedim. 50 yıllık anan bile ne kindarsın filan diyebiliyor yeri geldiğinde. halbuki dönüp baktığında insanların seninle kan bağı bile olsa, 30 yıllık arkadaşın bile olsa seni asla tanımamış olmaları kahrolmanın başka bir eşiği.
içi nefret duygusuyla dolu, sevgiden nasibini almamış insan sıfatı. yıllar geçse de kendisine yapılan hiç bir olumsuz davranışı affetmez bunlar.