kısır

1 /
bir kaç ek malzeme ve yorum katarak doruk noktaya ulaştırdığım yiyecek. işin ilginç tarafı yaptığım diyette bulgur serbest. muhtemelen bu diyeti hazırlayan eleman "bu bulgurdan bi pilav yapabilirler, onu da ne kadar yiyebilirler ki zaten" diye düşünüp yasaklamamış ama insan gibi yemiyorum, sıkmıyor da mübarek.
has zeytinyağı ve nar ekşisi ve has biber salçası ve kimyon ile uzun uzun ovularak yapmak icabeder. ipince kıyılmış midenuaz ve taze soğan eklemek suretiyle yeşillikle zenginleşir. asma yaprağına sarınız öyle yiyiniz.
Ev arkadaşımın pilavlık bulgurla yapıldığını düşündüğü şey. Bulgur pilavının bu bulgurla olup olmayacağını da sormuştu hatta*. Bozmadım. Kısır sandığı şeyin salçaya ve maydonoza bulanmış pilav (hatta teknik olarak pilavdan ziyade dolma içi oluyor çünkü tam pişmiyor) olduğunu söylemiyorum.
antakya yöremizde ismi ''sarma içi'' olan muhteşem kızıl bir güzelliktir. biz antakya'da bulguru ılık suyla ıslatırız, bulgurun kaynar suyla haşlanmasını karşı devrimci, menşevik alaşımlı bir davranış olarak niteliyorum. biz sarma içini mevsimine göre mutlaka taze soğanla yaparız. taze asma yaprağı yahut marola sarar yeriz. içine limon sıkmayız, mutlaka nar ekşisiyle yoğururuz.