kitap fiyatları

1 /
şikayet edilmemesi gereken bir konu.
bir kitapçıya git
kitap alıyormuş gibi yap, çaktırmadan okuma başla.
sonra kaldığın yeri telefonuna not et
bir daha gittin zaman kaldığın yerden devam et.

böyle beleş okuma yöntemleri varken insanların kitap fiyatlarından şikayet etmesi çok saçma.
Çok arttı maalesef. Maliyetler arttıkça da sürekli zam geliyor. Daha da duracak gibi değil. Yıl başında zaten zam yapılmıştı genel olarak, simdi de tekrar baskılarla yine yükseliyor. Kısaca simdi aldığınız kitaplar yine ucuz, ileride daha pahalı olacak. O yüzden alabildiğinizce alın.
Alım gücü düştü. Bununla birlikte temel ihtiyaç giderlerini bile karşılamak da zorlanan insanlar, bütçeden ilk kesintiyi kültür- sanat harcamalarından yapar. (Bu tür harcamaları fiyattan değil, ezelden olmayana lafım yok onlar münezzeh)

Kağıda gelen zamlar, boya, kalıp gibi maliyetler kitap fiyatlarının bir yılda yüzde yüzün üzerinde artmasına sebep oldu. Bir de dükkanların kira ve elektrik masraflarını ekle. Kitapçılar kira ve elektrik masraflarını çıkartmakta güçlük çekiyor. bir bir kapanmaya başladılar.
amazonda 890 dolar gibi meblağlar görünce fellik fellik kaçak pdf aramanıza sebebiyet veren fahiş rakamların karşılığı. salt kitap olsa neyse makaleler de ücretli. 35 euro, 80 euro, 27 euro ister al ister çal seçeneği; kazanan hırsızlık. sonra neden bilim yapılmıyor ülkede! hadi yap gel yap ya gel gel. ulan yaklaşık 350 kadar henüz yarıya gelmediğim çalışmanın kaynakları yüzde 90 ingilizce kaynak. bunlardan en az 40 makale ücretli ki total ücreti çalmayıp ödemiş olsak 1500 dolara tekabül ediyor. ya kitaplar? onların ederi en az 3-4 bin dolar. korsaniyet hakkımızdır diyor işine bakıyorsun. nadir kitap denilen bir çakallık sitesi kurmuşlar; kitap okunmamış resmen üstünde sevişmişler o hale gelmiş ama baskı yok emcbur aldık. 85 tl veriyorsun üstüne neredeyse neyse ya susuyorum.
metanın ederi. belli başlı yayınevlerinin çıtayı elinde tutmaları ve piyasa belirlemeleri sebebiyle, durum farklı. kağıt pahalı, makine boşa mı çalışıyor? elektrik, taşıma, hepsi para. e haliyle bunların parasını da ödemek durumundasın. e köşe dönmek de bunun cilvesiyse ver yansın. kazandığımız zaten kitap başına birkaç lira demişti bir yazar bir gün. tiksinirsin. fakat mahkumsun işte, illa bir şeyler öğrenecek, arkadaşlık edeceksen o parayı vereceksin. kitabın içinden kaç lira vergi ödediğini de düşünürsen artık iyice iğrenç bir hal alıyor. bir de bunun kitapçıdan alınmasıyla internetten alınması arasında da fark var. bir d&r garabeti yaşadım ki başlığı altında yazdım, gidip insan gibi inanıpta alamıyorsun, çarşıda farklı, kasada farklı. internete yöneliyorsun, oğuz atay'ın kitabına bakıyorsun 40 liralar 50 liralar. aldığımız üç kuruşu nereye harcayacağımızı şaşırdık. keyfi olarak yaptığımız aktivite sınırlı, diyorsun ki kitaba yatırım yap, acımam eyvallah ama işte bu sefer de enayi yerine konmak koyuyor adama.

not: örneğini vereceğim yayınevi iletişim, fiyatları insanı ayık tutuyor.
türk yazarlar ve yabancı yazarların kitap fiyatlarını karşılaştırdığınızda uçurum ile karşlılaşıyorsunuz. bizim zülfü Livaneli'nin 10 bin basımlık kitabı (zaten yarısı eşe, dosta, chp gençlik kollarına), çay var içersen, elif gibi sevmek, at gibi kişnemek gibi kitaplar 45 tl iken, yabancı milyon basımlı Nobel ödülü olan, üniversitelerden ödül üstüne ödül alan kitaplar 15-20 tl bandında. ya kardeşim bir aydın olarak bu ülkede neden edebiyat, eğitim yerlerde diye yargılayacağınıza ilk önce bu toprakların ve bu kültürlerin yazarlarının kitapları okuyamıyorlar, para hırsından dolayı okutamıyoruz diyin.
Ülkedeki her şey gibi gereksiz pahalıdır. Tabi sorsan yok mürekkebi yok baskısı yok telifi bir sürü bahane sayarlar.

Ülke de okuma oranı tabi düşük olur bir kitap parasına 25 tane ekmek alınıyor.
gerçekten içler acısı bir durum. bir kitaba bakmıştım kitabın fiyatı 125 liraydı.
Yayınevi, kitabı bastırırken yüzde 18 KDV ödüyor. doğal olarak bu da okura yansıyor. ayrıca okur da alırken yüzde 8 vergi veriyor.

zaten fazla okuyan bir toplum değiliz. en azından bu vergi olayı tatlıya bağlansa güzel olacak.