kızım sana söylüyorum gelinim sen anla

1 /
bu zamanda pek görülmeyen bir inceliğe sahip olan sözdür aslında. gelinine direkt olarak söz işittirmek yerine kızını aracı kılıyor, ha kızın bu gıyabi muhbirlikten canı sıkılıyordur muhakkak ama toyluk pişinceye kadardır bu durum.
Deyimden de anlaşılacağı gibi olay mahalinde en az 3 kişi bulunması şartıyla anlam ifade edebilecek durumdur. İki kişi başbaşa iken sanki olay mahalinde üçüncü bir kişi varmış gibi birinin birine iş buyurması can sıkar. Gereksizdir. Bana bu şekilde iş buyurulduğu zaman direkt yapmam söylenene kadar o işi yapmıyorum yada savsaklıyorum/erteliyorum. Pasif direnişten başka elden bir şey de gelmiyor.
Büyüklerin ima yöntemini anlatan özlü söz. Karşıdakini hedef alıp mahçup etmemek adına güzel bir yolken laf sokma manasında ise nahoş bir yöntemdir.
karşısındakine laf anlatmanın saçmasapan bi yoludur. belki adam öküz anlamıyor benim gibi.

ne söyleyecekseniz direkt o kişiye açık açık söyleyin. bir kızılderilinin dediği gibi; karanlıkta ben nerden bileyim senin zenci olduğunu.

özellikle yeni gelin gelmiş olan kadına doğrudan bazı kuralları söyleyip uyarıları yapmak biraz kırıcı ve de antipatik olacağı için gelinin de 'lan daha ilk günden başladı bee' dememesi için kayın validenin hafiften bazı şeyleri kızına söyleyerek aynı durumun gelini için de geçerli olduğunu anlatmaya çalıştığını belirten söz öbeği.