kleopatra

1 /
''kocası aynı zamanda kardeşi, yeğeni çocuğu, babası dayısı, annesi halası olan mısır kraliçesi.
güzellik kraliçesi olarak gören de var, bir halta benzetemeyen de. 9 dil bilen, zeki bir kadın olduğu rivayet edilir.
9 dil ne demek erkegler, farkında mısınız?'' (başlık altından eski bir yazıdan alıntı)
burada olayı ensest olarak görmek olmaz.

mısır toplumunun tanrılar katın da ( yani firavunun saraylarında ve en üst asiller sınıfında) 1. derece kan bağı-akraba evlilikleri kutsanmıştır .anne-oğlu,baba kızkardeş-erkek kardeş .dayı-yeğen,amca yeğen,hala ve teyze yeğen evlilikleri yasaldır ve ahlak kuralları içindedir. firavun imparatorluğunda bazı tarihçiler halka bu evliliklerin yasaklandığı ama halkın da gizli olarak 1. derece kan bağı evlilikleri yaptığını yakalananlarını sürüldüğünü söylüyorlar ..
bu evlilikler yalnızca tanrısal armağanlar olarak görülüyor mısır -firavun toplumunda ..
çoğu kez çapraz evliliklerde yaşanıyor. yani baba ile evlenen kız evlat kardeşi ile de sonradan evlenebiliyor.

bu evliliklerde 2. derece akrabalıklarda olan bedensel sakatlıklar ve zeka gerilikleri görülmüyordu .8görülse büyük olasılıkla evlilikler yapılmazdı, daha doğrusu... bu kutsal addedilen 1 .derece ensest yahudiliğin zengin üst tabakalarında da zamanımıza kadar geldiği biliniyor. ismini zikretmeyeceğim yahudi dininin bir kaç mezhebinde deyip geçeceğim ki asil ve zengin yahudiler kendilerini fakir ve asl sınırlardan ayırıyordu , bu evliliklerle. 7-8 sene önce böyle bir ilişki ülkemizde de konuşulmuştu.
bu değişik olay roma'nın firavun topraklarına girmesi ile roma yönetici ve asil-zengin sınıfına da sirayet etti roma imparatorlarında görüyoruz. (bkz: gladyatör filmi )

milat sonrası anadolu'da da görülüyor bilhassa batı anadolu medeniyetlerinde tamda bazı yahudi klanlarının anadolu'ya gelmesine denk geliyor .
bu ayıp mı yada yasak mı ,toplum koyuyor kuralları yani yanlış diyemeyiz .
islam'da bugün 2. derece kan bağı evlilikleri kuranda kabul edilmiş ,mesela . halende müslüman toplumlarda bu evlilikler bazı sıkıntılar getirmesine rağmen sürüyor. doğu'da ise zoraki zorlamalarla sürüyor dayı-amca yeğen evlilikleri ama çok çok az berdel yada alacak-verecek ,borç,miras anlaşmazlıklarında. (ters gelebilir bugün bizlere ama zamanında oluyormuş.)

aslına bakarsanız hemen hepimizin ataları böyle ilişkilere girmiş kabul edelim.
yalnız şunu yazayım bilimsel gerçektir , 1. derece evliliklerde sakatlık ve zeka geriliğine rastlanmıyor hatta yüksek zeka ve bedensel güzellik normal oranın üstünde.
yunan mitinde de var bu.


kleopatra güzel mi idi maalesef antik ve uzak zamanlarda güzel kadın yüz ve bilhassa BEDENSEL GÜZELLİK ARAMAYIN.
BAKIMLI BİLE OLSA KÖLECİ VE FEODAL TOPLUMLARDA TABİ ÇOK ÇOK DAHA ÖNCESİ DÜNYADA ÇOK ÇOK AZ.

köleci FEODAL DöNEM AVRUPA'SINA bakın kraliçeler ,asil sınıflara aristokrat kadınlarını portrelerine hemen hepsi çirkin ,kısa boylu şişko bol yağlı kadınlar .

truva ve helen olayına bakın orada olay helen'in gerçekten çok güzel olması ve paylaşılamaması olayıdır o dönemlerde kıskançlık ,kim kimle yatmış hiç önemli değildi ama güzel bir kadın için olmadık olaylar çıkıyordu.
oğlancılığın revaçta olması da bu yüzdendir birde genç kızlara yönelim . çünkü kadın 18-20'sine geldiğinde ahım şahım bir şey kalmıyordu görünüşünde.
kleopatra'da güzel değil iktidardı ve tanrıydı .(tanrıça) .
romalı komutanları da cezbetmişti bunlar markus antonyus öyle bir hale gelmişti ki artık kendini tanrı sanıyordu jüpiter dininden çıktığı bile söyleniyordu . roma'ya tanrısal krallık ,imparatorluk mısır'dan gelmedir. sezar kendini jüpiter'e eş görüyordu ...
asya'da da farklı değil geleneksel çin toplumu bilhassa kurulu kentlerde saraylarda asil ve zengin sınıf zamanın lüks yaşamını inşa ettiğinden beslenmeleri sağlıklı barınmaları ideal giyim kuşamları iyi olduğundan kadınlar çok güzeldi ..
aynı şekilde kore kadınları da yuan öncesi,yuan ve joseon dönemleri yönetici,asil ve zengin sınıflar çok lüks yaşam inşa etmişlerdi bu yaşam insan güzelliğini de etkiledi halen asya'nın en güzel kadınları çin ve kore'nin kent solu kadınlarıdır.
hindistan'da da en üst sınıfların bireyleri. dünya güzelleri hindistan'dan çıkar çoğu zaman. erkeleri de yakışıklıdır ama üst sınıfların.
tabi istisnalar vardır.
bugün çok güzel dediğimiz viking-iskandinav kadınları köleci ve feodal dönemlerde erketen farksızdılar.
almaya ve ingiltere'de güzel kadın bulmak zordur.
italyanlara güzelliği kuzey afrika-sahra üstü armağan etmiştir .
sophia loren'e bakın göreceksiniz sahra üstü fenotip yakınlığını ..

türkler mesela asya'da çok şeylerini çin kadınlarının yüzünden kaybetmişlerdir ,açın okuyun yıkılan türk devletlerini ve fitneyi.
afrika'da farklı değil ekvator altı ile üstü arasında ki fark belirgindir.

yani kleopatra'da firavun devri kadınları da çirkindi fakat tanrısal olduklarından büyüleyici ve karşı konulmazlardı. ..
tabi bu birazda doğa ile ilgili kadınlar alınmasın ama doğada erkek güzeldir ,maalesef.
bu insan da yansımış yalnız kapitalizm ile dünya gelişip bilhassa burjuvalar rahat yaşam koşularını geliştirdiklerinde kadın artık daha güzel.

2021 yılı için sağlık, huzur, bolluk ve bereket dilememesini istiyorum kendisinden. Maazallah tepemizde göktaşları yağar Falan.

Bundan böyle ağlayan bebenin, kendi sahasında mağlup olan fenerin ve kutuplarda buz üstündeki mutsuz kutup ayısının sorumlusu sensin. *
(#6974365) bu girdisinde nokta atışı yapmış yazar. Aslında başka bir şey ararken karşıma çıkan daha önceden de okumuş olduğum bir yazıda geçen film sahnesini anımsattı:

William isimli bir şövalye kalabalık bir hipodromda at üstünde elinde mızrak müsabakaya çıkacaktır. Sayısız kalabalık onun ismini haykırırken, sayısız göz de bakışlarını onun üzerine dikmiştir. Ama onun tek istediği, arzuladığı, üzerinde olsun istediği sadece bir çift gözdür, tüm gözlere bedel bir çift göz.

Adam sadece gözlerini açıkta bırakan miğferini başına geçirdiği anda yönetmen ustaca bir iş çıkarır. Kamera yavaşça şövalyenin gözleriyle onca seyirci arasından karısının gözlerini —bakışlarını— karşı karşıya getirir. Şövalye aradığını bulmuştur. Kahramanımız müsabakayı kazanır. Kimin için? Bana sorarsanız karısı için. Karısının kahramanı olmak için. Herkes onu tebrik etse de şövalyenin içi hâlâ rahat değildir. Ancak karısı yanına gelip de ona sarıldığında, adam istediğine kavuşur. Çünkü karısının kahramanı olmak neredeyse bir milletin kahramanı olmaya bedeldir. En azından, karısının kahramanı olmadıktan sonra bir milletin kahramanı olmanın ne tadı vardır ne de tuzu.
#6967307 kleo hocam, arda türkmenin kabarmayan kekler için vardı bi tarifi. Böyle bol bol katlamalı. İşe yaradığını düşünüyorum. Ne kadar çok hava kabarcığı o kadar kabarık kek. yapmayınız etmeyiniz hava yastığını nerden bulucaz hem ? *